– Miért lehet fontos, hogy a gyerekeknek egészségügyi szempontból is megfelelő legyen a
táskájuk?
– Inkább azt kérdezném, hogy fontos-e egészségügyi szempontból, hogy milyen a táskájuk? Az iskolatáskáknak szerintem elsősorban divatjuk van. Minden gyerek olyat akar, mint a másiké. Az én időmben aktatáska-jellegű iskolatáskák voltak, fogantyúval, de a kisebbeknek hátra is lehetett akasztani. Akkoriban egy - manapság divatos - hátizsákszerű táskát senki nem vitt volna szívesen magával, ahogyan most sem szívesen vinne magával aktatáska formájú iskolatáskát egyetlen gyerek sem.
– Milyen problémákat, esetleg deformitásokat okozhat egy rossz táska?
– Visszakérdezek: mit ért azon, hogy rossz táska? A minősége rossz, mert hamar szétszakad? Átázik
esőben? Nem orvosi, de praktikus szempontból hasonló meggondolások alapján választanék - illetve inkább javasolnék, mert úgyis a gyerek választ –, mintha magamnak vennék táskát. Legyen sok rekesze, lehetőleg zártan, de könnyen hozzáférhetően, a belső tere legyen osztott, hogy ne boruljon benne minden össze, és legyen megfelelő a mérete. De az sem árt, ha még szép is, illetve tetszik.
– Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni ortopédiai szemszögből a táska
kiválasztásakor?
– Ortopéd szempontból lehetőleg minél kisebb önsúlyú táskát javasolnék, hiszen a szükséges könyvek, írószerek, tornafelszerelés, uzsonna összsúlya valóban nagyon sok. A mai iskolatáskák általában hátizsákjellegűek, és célszerű lenne, ha ezt a gyerekek két vállon viselnék - bár rendszerint nem így teszik. Viszont jó hír, hogy
ha valaki arra gondol, hogy az igen nehéz iskolatáska féloldalas viseletétől gerincferdülése lesz a gyereknek, akkor téved,
mivel a valódi strukturális gerincferdülés genetikailag meghatározott csontnövekedési zavar. Természetesen ennek meglétét a féloldalas táskaviselet ronthatja, de előidézni nem fogja.
– A vállpántok, derékpántok, merevített hátrész számít valamit a gerinc, a tartás és a mozgásszervi egészség szempontjából? Ha igen, akkor mire ügyeljen a szülő?
– A vállpánt, derékpánt elvben jó lehet, segíthet a nagy súly kedvezőbb eloszlásában, de figyelni kell arra, hogy mekkora a gyerek vállszélessége, mert ha a vállpánt csak a vállcsúcsra kerül, akkor nem kellően stabil, kényelmetlen, és az egyik vállról biztosan le is fog csúszni. A merevített hátrészt nem feltétlenül és nem minden esetben javaslom, főként 10 éves kor alatt.
– Sok szülő gondolja, hogy a drágább táska jobb. Ön szerint valóban érdemes több pénzt áldozni táskavásárlásra?
– Sajnos ez nem orvosi, hanem üzleti, illetve szociális kérdés. Tudott dolog, hogy a márkanév az árucikket jelentősen drágítja. Ahogy József Attila írta: "születtem, elvegyültem, kiváltam".
Iskoláskorban a gyerekek el akarnak vegyülni.
A kiválás akkor jó, ha felnövekedve erre a gyerek maga törekszik. De ha a szülő teszi mássá a gyereket - mássá, mint a többi gyerek, akár azért, mert más a táskája -, akkor ez nagyon nehezen elviselhető, mert ezt vállalni egy közösségben csak tudatosan lehet.
– Egyes tanárok a gurulós táskát javasolják. Jobbak ezek a típusok, mint a hagyományosak?
– Természetesen, hiszen ezeket lényegében csak lépcsőn kell emelni.
A jó iskolatáska fogalma ezek szerint nem létezik vagy legalábbis nem úgy létezik, ahogyan azt a legtöbb aggódó szülő gondolja. Ne hagyjuk, hogy a különböző márkák és a marketingfogások megsokszorozzák a beiskolázási költségeinket – hallgassunk inkább a szakemberre és a józan észre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.