Amikor újra és újra ugyanazokat a fizikai tüneteket produkáljuk, ugyanazokat a köröket futjuk az orvosnál, a gyógyszerek mit sem érnek, a vizsgálatok eredményei pedig rendre azt mutatják, hogy makkegészségesek vagyunk, érdemes elgondolkodnunk azon, vajon mitől szenved a lelkünk. Mert ahol a testi tüneteket látszólag semmi nem indokolja, érdemes a pszichoszomatikus jelenségek felé fordítanunk a figyelmünket.
Nem is gondolnánk ugyanis, milyen gyakran áll megbetegedéseink hátterében valamilyen feldolgozatlan pszichés probléma, szorongás, félelem, szomorúság vagy egyéb negatív érzelem.
Egy kísérlet során 1000 beteget vizsgáltak három éven keresztül. Ez idő alatt a páciensek 567 panaszt neveztek meg. Tizennégy tünet kimondottan gyakran jelentkezett. Ilyen volt például a mellkasi fájdalom, a fáradtság, a szédülés, a fej- és a hátfájás, az ödéma, a légzési nehézség, az alvászavar, a hasi fájdalom, a zsibbadás, az impotencia, a súlyvesztés, a köhögés, a székrekedés. „Valós" testi okot csak az esetek 16 százalékában találtak. Ez persze nem azt jelenti, hogy a kísérletben részt vevők 84 százalékánál állt fenn pszichoszomatikus betegség. Inkább arról van szó, hogy az esetek 84 százalékában orvosilag ismeretlen jelenségek okoztak gondot. Nem tudjuk például, hogy mi okozza a migrént. Emiatt viszont nem kell arra a következtetésre jutnunk, hogy a migrénnek pszichológiai oka van.
Döbbenetes adat, hogy egy átlagos napon a háziorvosokat felkereső betegek harmadánál orvosilag semmi nem magyarázza a kínzó, kellemetlen tüneteket.
Stressz hatására mindenki másfajta testi tüneteket észlel magán, ezért nincs egyetlen módszer sem arra, hogyan szüntessük meg pszichoszomatikus problémáinkat. Olyan ez, mintha a boldogtalanság ellen keresnénk egyetemes gyógyírt. Nincs egyetlen válasz, mert az okok is szerteágazóak. Néha meg kell találnunk, milyen célt szolgál a betegség és pótolnunk kell, ami hiányzik az életünkből. Ahhoz, hogy belenézzünk lelkünk bugyraiba, egy dologra van szükségünk, ez pedig a bátorság. Le kell számolnunk a félelmeinkkel.
A fizikai tüneteken gyorsan segít egy-egy tabletta. Ezzel szemben a lelki sérülések, az érzelmi traumák gyógyulása évekig is eltarthat. Mivel pszichoszomatikus tüneteinkkel leginkább egymagunk szembesülünk, és családunk, barátaink talán nem értik, min megyünk keresztül, a háziorvosok pedig nem minden esetben partnerek a valódi okok felkutatásában, szükségünk lehet egy terapeutára, aki segít túllendülnünk a nehézségeken. Egy szakembertől, egy pszichológustól olyan technikákat tanulhatunk, amelyekkel könnyen kordában tarthatjuk félelmeinket, szorongásainkat. Többféle gyógymód közül is választhatunk. Dönthetünk a pszichoterápia, a pszichoanalízis, a kognitív viselkedésterápia, a csoportos pszichoterápia, az elektrokonvulzív terápia, a hipnoterápia vagy az akupunktúra mellett.
Ha lelki problémáinkkal nem szívesen fordulunk szakemberhez, néhány módszert mi magunk is kipróbálhatunk. Ilyen lehet a rendszeres mozgás, hiszen a fizikai aktivitás mind a testre, mind a lélekre kedvezően hat. Aki mentális problémákkal küzd, próbálja ki a jógát! A meditáció és a légzőgyakorlatok egyaránt kiváló stresszoldók. Amikor bent tartjuk a levegőt, megfeszítjük az izmokat, ezáltal távozik a szervezetből a félelem és a stressz. Feszültségoldó lehet egy masszázs is, ugyanis a kezek által kifejtett nyomás jótékonyan hat a keringésre, az ideg- és a nyirokrendszerre. Bizonyos mértékben az életmódbeli változások is kedvezően befolyásolják a pszichoszomatikus tünetek megjelenését. Az elfogyasztott koffeinmennyiség csökkentése, az alkohol és a dohányzás mellőzése, a kiegyensúlyozott étrend, a rendszeresen szedett vitaminkiegészítők mind hozzájárulhatnak a szorongások csökkentéséhez.
Amikor testünk jelzi, hogy valami nincs rendjén körülöttünk, ne restelljünk odafigyelni lelkünk segélykiáltásaira!
Test és lélek egymástól elválaszthatatlan részei lényünknek. Egyik sincs meg a másik nélkül. Ha azt vesszük észre, hogy nem tudjuk felszabadultan, örömmel vagy félelmek nélkül élni az életünket, vegyük magunknak a fáradtságot, és keressük meg a háttérben megbújó okokat! Eleinte kellemetlen lehet önmagunk monitorozása, hosszú távon viszont testi-lelki egészségünk meg fogja hálálni, ha gondoskodunk a saját jóllétünkről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.