Púpok és kinövések: deformitást okozó betegségek a filmvásznon

rendellenesség betegség torzulás deformitás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A testi eltorzulást okozó rendellenességek a mai napig borzongatja, ugyanakkor kíváncsivá teszi az embereket, és mint régen, úgy most is hajlandóak félretenni undorukat, hogy szemügyre vehessék azokat, akikkel „csúf játékot űzött a természet." A deformitással küzdők élete nem egy filmest is megihletett, ezeket az alkotásokat gyűjtöttük most egybe.

Az elefántember (1980)

Két évszázaddal ezelőtt még hatalmas szenzációként tartották számon a különféle testi rendellenességgel született embereket, akik később sokszor ebből csináltak maguknak „karriert:" cirkuszi társaságokhoz szegődtek, ahol pénzért mutogatták deformitásukat.

Forrás: AFP

Pontosan így történt az 1862-ben született brit Joseph Merrick-kel is, akinek életét és szenvedéseit Az elefántember című film mutatta be a világhírű David Lynch rendezésében.

Merricknek a feljegyzések szerint két rendellenessége is volt:

egyszerre szenvedett a neurofibromatózis nevű genetikai betegségtől, amelynek következtében csomókkal és tumorokkal volt tele a bőre, illetve Proteusz-szindrómát is diagnosztizáltak nála, ami a csont- és a kötőszövetek rendellenes kinövéseit okozhatja.

Arc nélkül él, de így is boldog

A 21 éves Khadija Khatoon arcát teljes egészében eltakarják azok a duzzanatok, amelyeket születési rendellenessége, a neurofibromatózis okoz. Az indiai származású fiatal lány azonban saját bevallása szerint még az elefántember-szindrómának is nevezett betegsége ellenére is boldog – az ő történetétide kattintva olvashatod el.

Maszk (1985)

A megindító filmet az 1961-es születésű Rocky Dennis ritka betegsége ihlette, akinél 2 éves korában craniodiaphyseal dysplasiát állapítottak meg az orvosok.

Forrás: AFP

A rendkívül ritka kórkép tulajdonképpen egy csontképződési rendellenességet jelent, amely eltorzul a csontrendszer és a koponya.

Az emiatt keletkezett lerakódások károsítják az idegeket, aminek következtében nem ritka, hogy a betegnek gond lesz a látásával, a hallásával, avagy mentálisan is sérültté válik. A filmbeli Rocky Dennis édesanyját Cher alakította, aki játékáért megkapta a '85-ös cannes-i filmfesztivál legjobb színésznőjének járó díját.

A Notre Dame-i toronyőr (1996)

Valószínűleg egyetlen Disney-rajongónak sem kell bemutatni az eredetileg Victor Hugo világhírű regénye alapján készült, 1996-ban bemutatott mesefilmet, majd az egy évvel később megjelent mozifilm változatát. A történet egyik főszereplője a torzként született Quasimodo, akinek deformitásáért nem tudni egészen pontosan, hogy milyen betegség is felel.

Forrás: AFP

Néhány lelkes rajongó azonban korábban saját maga próbálta kideríteni, mi is okozhatja Quasimodo púpját és a szeme fölötti szemölcsszerű kinövését. A National Center of Biotechnology Information oldala szerint

a szereplő torzságát az elefántemberhez hasonlóan az úgynevezett neurofibromatózis genetikai rendellenesség okozhatta.

Paraziták és mutáns magzatok

Minden anya rémálma, hogy gyermeke valamilyen születési rendellenességgel jön a világra. A Life.hu korábban itt gyűjtötte össze a legszörnyűbb születési rendellenességet.
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.