a látás hónapja Szemészet október szem
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Október a látás hónapja, amely idén a szem védelmével, egészségének megőrzésével foglalkozik. A kampány idei mottója: "Fontos a látásom".

A külvilágból érkező információk 85 százalékát a látás érzékszerve továbbítja, ám a digitális eszközök évről évre nagyobb szerepet kapnak az életünkben, így szemünk is folyamatosan több káros hatásnak van kitéve. Az okostelefonok, táblagépek, számítógépek, tévékészülékek káros hullámhossztartományt sugároznak a retinára, így - minden korosztálynak, de főleg 40 éves kör felett - évente ajánlott a szemészeti szűrés. A látáskorrekció hiánya komoly tünetekkel, fáradékonysággal, fejfájással és fényérzékenységgel is jár, ha ilyet tapasztalsz, mindenképp vizsgáltasd meg magadat szemészorvossal is.

A szem leggyakoribb betegségei: fordulj velük orvoshoz!

A kötőhártya-gyulladást

a leggyakrabban fertőzés okozza, emberről emberre terjed, de strandon is elkaphatod és az őszi-téli náthával is együtt járhat. Sokszor elég az is, ha piszkos kézzel megdörzsöljük a szemünket. Mindezek mellett létezik allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás is, amelyre főként az erős viszketés jellemző.

A kötőhártya-gyulladást a leggyakrabban fertőzés okozza Forrás: Shutterstock

Jégárpa

A szemhéjon megjelenő, általában csak kis fájdalmat okozó csomót árpának nevezzük, amely akár hetekig, hónapokig ott maradhat, esetenként irritálja a szemgolyót is. El is fertőződhet, ekkor jelenik meg a szemhéj kivörösödése és a fájdalom.

Szemhéjgyulladás

Nemcsak a kötőhártya, de maga a szemhéj is begyulladhat olykor. A szemhéj szélei ilyenkor kivörösödnek, fájnak, bedagadnak, égnek, viszketnek. Előfordul, hogy a szempillák is kihullanak, a szem pedig könnyezik, reggelre beragad. Legtöbbször egy baktérium felelős a tünetekért, de tartós füst, por, szemhéjfesték vagy klímaberendezés is kiválthatja.

Retinagyulladás

Különböző erősségű látászavarok jelzik a retinagyulladást, jellegzetes tünete ahhoz hasonlít, mintha egy fekete függönyt húznának időnként a látótér elé. Fertőzés és baktériumok hatására alakulhat ki, de allergiás reakciók miatt is előfordulhat. Ezen kívül a kezeletlen magas vérnyomás vagy helyi vérellátási zavarok is okozhatnak retinagyulladást.

Retinagyulladás jellegzetes tünete olyan, mintha egy fekete függönyt húznának időnként a látótér elé Forrás: Shutterstock

A zöldhályog

szintén gyakran előforduló betegség, melyet a szemben lévő túlzottan nagy nyomás okoz, ami a látóidegeket felépítő idegpályákat roncsolja. Mivel fájdalommentes, sokan csak későn veszik észre kialakulását, mikor azonban az idegek már nem képesek ellenállni a nagy nyomásnak, már elkezdődik a perifériás látás elvesztése. A rendszeres szemorvosi vizsgálat még időben felfedheti a problémát, mielőtt a hályog érzékelhető tüneteket és jelentős látásvesztést okozhatna.

A szürkehályog

a közhiedelemmel ellentétben nem csak idős korban fordulhat elő, bár akkor a leggyakoribb. A szemlencsében kialakuló homályosság miatt a szembe egyre kevesebb fény jut, a látás pedig gyengül. A kezeletlenül hagyott szürkehályog egyre nagyobb látásromlást, végül pedig vakságot okoz, de idejében észlelve sebészeti műtéttel gyógyítható.

5 figyelmeztető tünet, hogy túl sokat ültél a számítógép előtt

Ha irodai munkát végzel, és minimum 8 órát számítógép előtt dolgozol, aztán, ha hazamész, újra a laptopod, okostelefonod monitorát bújod, filmet nézel, levelezel, játszol, előbb-utóbb a közérzeted rovására megy. Ha az alábbi tüneteket tapasztalod magadon, tarts szünetet, és a munka után válassz más programot.

Ha az alábbi figyelmeztető tünetek akkor sem múlnak el, ha csökkented a monitor előtt töltött időt, fordulj orvoshoz.

1. Úgy érzed, mintha megerőltetted volna a szemedet

2. Szemszárazság

3. Fejfájás

4. Hát- és kézfájás

5. Szédülés

5 betegség, amit a szemed vagy a szemed környéke elárul rólad

A sárgás foltok, esetleg kicsi csomók a szemhéjon és a szem alatt

csúnyák, de nem szemproblémára utalnak. Valójában csak a magas koleszterinszintet jelzik, ezért koleszterindudoroknak is hívják őket.

A sárgás foltok, esetleg kicsi csomók a magas koleszterinszintet jelzik Forrás: Shutterstock

A kis vakfoltot a látótérben csillámló fényekkel

optikai migrénnek is nevezik, ami fejfájással vagy bármiféle fájdalom nélkül ilyen furcsa látászavart okoz. A látótér közepén indul a látászavar, ami úgy tűnhet, mintha fényes pontok vagy mozgó vonalak a látótér szélei felé haladnának. Bár megzavarhatják a látást, ártalmatlan jelenség, többnyire az agy véráramlási zavara okozza, de gyakran a kávé, a csokoládé, az alkohol és a stressz váltja ki.

Vörös, viszkető szemek

Számtalan dolog irritálhatja a szemet, de ha a viszketésen kívül sokat tüsszentesz, és az orrod is folyik valószínű allergiás vagy. Az allergiát leggyakrabban a pollenek és az állati szőr váltja ki, de például az is előfordulhat, hogy valamilyen kozmetikai termék okozza az irritációt. Érdemes megfigyelni, mikor jönnek elő a tünetek, és amennyire lehet, kerüld az allergént.

Ha a viszketésen kívül sokat tüsszentesz, és az orrod is folyik valószínű allergiás vagy Forrás: Shutterstock

Szempilla, szemöldök ritkulása

Bármiféle hajhullás, beleértve a szempillát és a szemöldököt, a pajzsmirigy betegségére, túl- vagy alulműködésre utalhat.

A kidülledt szemek

hátterében genetikai okok állhatnak, de a leggyakrabban a pajzsmirigy túlműködése okozza.

Ételek, amelyekkel tehetsz a szemed egészségéért

Az irodai munka és a vitaminokban szegény táplálkozás és a kevés folyadékfogyasztás egyaránt felelős lehet a látásromlásért. Íme, néhány étel, amely jó hatással lehet a szemedre.

Fogyassz minél több A-vitaminban gazdag élelmiszert - ez ugyanis elengedhetetlen a szem ideghártyájának működéséhez - mint a tojássárgája, vagy a máj és a sárgarépa. Az utóbbi sok béta-karotint is tartalmaz, ami az éles látásért is felel. Hiányában a szem képalkotása nem lesz tökéletes, romlik a sötéthez való alkalmazkodás, hosszú távú hiánybetegség végső stádiumában akár vakság is jelentkezhet.

A fekete áfonya mirtillingazdag gyümölcs. Ez a flavonoid antioxidánsként védi a szemet. Az áfonya tehát rendkívül sokat javít a szem állapotán, segíti az oxigénellátását, erősíti a kollagénszerkezetét, így még a szem öregedése ellen is használ. A kutatások szerint még a szürkehályog kialakulásának esélyét is jelentősen csökkenti.

A minőségi halhús és halolaj magas telítetlen zsírsavtartalma miatt az egész szervezetnek hasznos. Javítja az agyműködést, gátolhatja a szív- és érrendszeri betegségek megjelenését, és emellett enyhíti a rövidlátást és a farkasvakságot. Tartós omega-3 zsírsavhiányban akár a retina is károsodhat, így érdemes odafigyelni a megfelelő bevitelre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.