Mi is az a seborrhea dermatitis? A seborrhea egy olyan krónikus bőrbetegség, amely során a bőr nagy mennyiségű faggyút termel, ezen kívül azonban még néhány egyéb tényező is hozzájárulhat. Nehéz a tüneteket kézben tartani, mivel egy olyan betegségről van szó, amely teljes mértékben sosem gyógyítható meg.
A seborrhea főként ott jelenik meg, ahol a szervezetünk faggyúmirigyei nagyobb csoportokban koncentrálódnak. Ilyen lehet például az arc, szemöldök, a hajas fejbőr, de előfordulhat a fül mögött, a köldök környékén, sőt még a fenekünkün is.Enyhébb és súlyosabb formákban is megjelenhet, a felnőtt emberi populáció 5%-a érintett benne. Bár már vizsgálják a seborrhea eredetét, azonban a szakemberek egyelőre nem találták meg a betegség kiváltó okait.
Elképzelhető, hogy génjeinkben hordozzuk a betegséget, vagy hormonális okai vannak, a hideg, és/vagy száraz levegő váltakozása, szmog, illetve a Malessezia nevű lipofil gomba is lehet az oka ( ez a gomba ugyanis a hajhagymák által termlt olajokkal-faggyúval táplálkozik).
Miért alakul ki a seborrhea?
Bár nem ma kezdték el vizsgálni a seborrhea eredetét, a kutatók azonban egyelőre nem találták meg a betegség pontos kiváltó okát, vagy okait. Ennél fogva a legtöbb tanulmány szerint multikauzális okokra vezethető vissza a kialakulása. Gyakrabban fordul elő zsírosabb bőrű embereknél, nőknél és férfiaknál egyaránt, főként a 30-60 év között korosztályban.
Egy másik, igencsak sok kellemetlenséget okozó bőrbetegség a pikkelysömör, vagyis pszoriázis, amely súlyos autoimmun betegség, ami időnként fellángol, máskor viszont tünetmentessé válik. A pikkelysömör leggyakoribb kiváltó oka a stressz, így pszichoszomatikus betegségként is számon tartjuk, de hajlamunk is lehet rá. A feszültségre adott reakciók olyan folyamatokat indíthatnak be a szervezetünkben, amelyek miatt aktiválódnak a gyulladást okozó vegyületek. A gyulladás sokszor a jellegzetes tünetek fellángolásához vezet.
Az időjárás változásával is együtt járhatnak a súlyosbodó tünetek, amelyek például hidegben, száraz időben súlyosabbá válhatnak. Sok beteg számára a nyár a legjobb időszak, a tél viszont a legrosszabb. A napfény hatására javulhatnak a tünetek, azonban a fűtés miatt a kiszáradó bőr gyulladtabb és jobban viszket.
A pikkelysömörös bőr nagyon érzékenyen reagálhat sérülésekre, sebekre, vágásokra, horzsolásra. Azon a területen, ahol sérült a bőr, nagyobb valószínűséggel lángol fel a gyulladás. Próbáljuk meg csökkenteni a bőr sérülésének esélyét úgy, hogy válasszunk olyan cipőt, ami nem dörzsöli ki a lábunkat. Sérülés esetén azonnal kezeljük az érintett felületet, ne várjuk meg, míg magától meggyógyul. A pikkelysömör kialakulásának oka egyelőre még nem teljesen tisztázott, a betegség kialakulásában több tényező is szerepet játszik. A létező hajlam esetén minden betegnél más-más környezeti hatások povokálják a betegség fellángolását, de van, hogy egyáltalán nincs azonosítható ok.
Titokzatos bőrbetegségént tartják számon a vitiligót, amelyben szenvedőkre jellemző, hogy elveszítik a bőrük melanintartalmát. A melanin a felelős a haj, szem, bőr színéért. A vitiligo általában kis bőrfelületen kezdődik, majd lassacskán növekszik. A betegségnek nincs megfelelő kezelése és gyógyítani sem lehet. A fő tünet a bőr pigmenttartalmának elvesztése.Gyakorlatilag a test bármelyik részén kialakulhat, de leginkább a fénynek kitett helyeken jelentkezik.
Kialakulásának pontos oka nem ismert, nem tudjuk, hogy pontosan miért károsodik vagy csökken a melanintermelés. Feltételezések vannak arra nézve, hogy az oka lehet immunológiai rendellenesség, autoimmun eredet. Az örökletes tényezőknek, tartós stressznek, vagy a túlzott napozásnak is fontos szerepük van a megjelenésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.