Csodaszerek, amelyekkel egészségesen tarthatod a szemed

Forrás: Shutterstock -
a látás hónapja magazin gyógynövény október szem
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Október a látás hónapja. Aki munkájából kifolyólag sok időt tölt a monitor előtt, netán notórius képernyőfüggő, annak nem árt tudni, hogy a nézésből is megárt a sok.

Elérkezett az október is, amely hagyományosan a látás hónapja.A felgyorsult digitalizációnak és az elektronikai kütyüknek köszönhetően egyre többen küzdenek látászavarokkal, szembetegségekkel. Annak érdekében, hogy ez a szám ne növekedjen, érdemes körbenéznünk a megelőzés háza táján. Aki munkájából kifolyólag sok időt tölt a monitor előtt, netán notórius képernyőfüggő, annak nem árt tudni, hogy a nézésből is megárt a sok. Szemünk ugyanis egy izomszövet, mint megannyi társa a szervezetünkben. Tudtad, hogy egyéb járulékos szervei is léteznek?

A két szem megfelelő mozgása tucatnyi izom összehangolt munkájának köszönhető. Egyik vagy másik szemizom, illetve ideg bénulása kancsalságot, illetve kettős látást okozhat. Mint ahogy a hosszas ülés mellé is receptre írják a testmozgást, úgy a szemünk tornáztatása is épp ilyen fontos.

A szemtorna módszerének atyja William Horatio Bates amerikai orvos. Elméletének alapja, hogy a szemek „csak" érzékszervek, passzív fogadók, az észlelés valójában az agyban történik, ahol a kép háromdimenziós élménnyé áll össze. A jó látás feltételei ezzel összefüggésben, nagy százalékban pszichikai eredetűek.

Hosszan tartó látászavar, illetve szemrángás – tikkelés - esetén, érdemes orvoshoz fordulnunk, ám létezik jó néhány házi praktika is, amit érdemes fontolóra venni.
Számos gyógynövény, tea és természetes módszer segíthet bennünket látásunk karbantartásában.

Gyuri bácsi, a bükki füvesember is mindenkit arra buzdít, hogy rendszeresen vegyen részt szem-, és látásvizsgálaton, de azt is hozzáteszi, hogy számos tünetet otthon, gyógynövényekkel is kezelhetünk.

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember Forrás: Györgytea

Gyógynövények szembetegségekre

A népgyógyászat a fáradt, gyulladt szemekre éppúgy tud megoldást, mint az időskori, kezdődő szürkehályog vagy épp az árpa kezelésére. A természet patikájából az alábbi
gyógynövényeket vehetjük magunkhoz, otthoni használatra.

A szemvidítófű - ahogy a neve is mutatja - kiváló gyógynövény a szemre és a látás javítására. Magas A- és C-vitamintartalma hatékonyan csökkenti a gyulladásokat, fertőzéseket, míg az antibiotikus és összehúzó hatású csersavtartalma tisztítja és edzi a szem nyálkahártyáját.

A száraz, fáradt szemekre éppúgy ajánlja a szakember, mint a szezonális allergia vagy gyulladás miatt könnyező szemekre. Kötőhártya-gyulladásnál enyhíti a viszketést és a vörösséget, de az árpára is bevált gyógynövény. Gyenge főzetét használhatjuk külsőleg borogatásként, illetve teáját
naponta többször is ihatjuk.

A végtelenségig sorolhatnánk a természetben rejlő kincseket és élettani hatásukat, ezért most csak párat emelnénk ki közülük.

  • Fekete áfonya – látásjavításra, valamint szürke hályog esetén
  • Kamilla – kötőhártya-gyulladásra
  • Diólevél -kezdődő szürke hályogra, gyulladásokra

Szabó Gyuri bácsi kedvenc gyógynövénye a diólevél, amelynek teája a szemfenék tisztításában is segíthet. A füvesember kezdődő szürkehályog kezelésére ajánlja a dióleveles lemosást. Ehhez fél deciliter vízzel le kell forrázni egy csipetnyi szárított diólevélteát, s amikor kihűlt, az ujjunkat belemártani, ezzel mosni át kívülről a csukott szemhéjakat.

Szabó Gyuri bácsi kedvenc gyógynövénye a diólevél, amelynek teája a szemfenék tisztításában is segíthet Forrás: Shutterstock

A főzet kívülről is beszívódik, a szem ereit tisztítja és erősíti, oldja a meszes lerakódásokat. Azért kell ilyen kis adagot készíteni, mert a lemosást napjában többször is ajánlott elvégezni.

Emellett azt is tudnunk kell, hogy a szemnek fontos vitaminokat, (A, E, C, béta-karotin, lutein, zeaxantin) ásványi anyagokat, nyomelemeket a szervezet nem képes önállóan előállítani, ezért ezeket rendszeresen, megfelelő táplálkozással vagy étrend-kiegészítő fogyasztásával biztosítani kell számára.

A gyógynövények koronázatlan királya abban is megerősít bennünket, hogy a XXI. századi ember sajnos mindent elkövet azért, hogy a látása idő előtt elromoljon. És bár a komolyabb szembetegségekkel természetesen mindenképpen szakemberhez kell fordulni, enyhébb esetekben, illetve megelőzésként mi magunk is tehetünk a látásromlás elkerülése érdekében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.