Jó kaland a tininek, aggódás a szülőnek: így engedd el a gyereked fesztiválra

Forrás: Pixabay / Készítette: 9093 -
kaland zene nyári fesztivál tini Dr Makai Gábor
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Amíg a gyerekünk kicsi, természetes, hogy mindenhová együtt megyünk, mindig rajta tartjuk a fél szemünket. Aztán a kiskamaszoknál, majd később a tinédzsereknél elkezdődik a leválás természetes folyamata, ami előbb a táborozással, majd az esti bulizással, később a nyári zenei fesztiválok iránti vágyakozással jár együtt. De mikor érett meg a helyzet arra, hogy egyedül elengedjük őt egy többnapos tömegrendezvénye, ahol tényleg bármi megtörténhet vele?

Nem tarthatjuk burokban!

"Jó esetben ismerjük annyira a gyerekünket, hogy meg tudjuk ítélni, képes lesz-e a nyári fesztivál forgatagában vigyázni magára és megfelelően reagálni akár váratlan helyzetekben is" - nyilatkozta a Fanny magazinnak dr. Makai Gábor pszichoterapeuta.

"Ha úgy ítéljük meg, hogy igen, akkor egy középiskolás korban lévő tinit már nyugodt szívvel elengedhetünk. Persze, könnyű mondani, hiszen szülőként frászt kapunk a következő gondolatoktól: cigi, pia, drog, szex és minden más, amiből baja származhat. De tudomásul kell vennünk, hogy nem maradhat örökké a védelmező szárnyaink alatt, idővel teret kell adnunk neki, hogy maga hozzon meg döntéseket.

A sok együtt átélt kaland vezet azokhoz az életre szóló barátságokhoz, amelyekre később, felnőttként majd támaszkodhatnak. Forrás: Pixabay / Készítette: 9093

Hogyan kezeljük?

A nyári fesztivál egész biztos, hogy jó móka és nagy kaland egy tininek, de mindeközben fontos lenne, hogy számunkra se arról szóljon az a néhány nap, hogy halálra aggódjuk magunkat, és ne azon kattogjunk minden pillanatban, hogy vajon mit csinál most, mi van, ha bajba került, eszik-e eleget, nem iszik-e túl sok alkoholt.

"Sajnos ezt nem lehet elkerülni, kivéve akkor, ha a csemeténk beleegyezik, hogy az első fesztiválra elkísérjük. Köztes megoldás lehet, hogy a fesztiválhoz közeli helyen veszünk ki szállást családostul, így a gyerek, amikor nyugovóra tér az éjszaka folyamán, akkor mi is fellélegezhetünk, hogy épségben van. Ha azonban elengedjük egyedül, már előre számoljunk azzal, hogy nem lesz mindig elérhető, és ezt ne is várjuk el tőle.

Legjobb, ha megegyezünk napi egy telefonhívásban, amihez mindketten tartjuk magunkat. Meg kell állnunk, hogy ne zaklassuk folyamatosan, mert ettől egy kamasz teljesen kiborul.

Szabályok, amiket érdemes kitűzni

- Előre megbeszélt időpontokban adjon életjelet magáról.

- Tudjuk pontosan, hol van, hogy ha baj van, és segítségre van szüksége, azonnal indulni tudjunk.

- Adja meg nekünk a barátai telefonszámát, és nekik is írja fel a miénkét, hogy értesíteni tudjanak, ha szükség van ránk, vagy ha a gyerekünk nem jelentkezik a megadott időben, és nem érjük el, akkor legyen kit felhívnunk.

- Tudatosítsuk benne, hogy minket bármikor hívhat, ha bajba kerül, nem fogjuk leszidni, nem fogunk ítélkezni, csak segíteni.

Figyelnek rájuk

"Ha mégsem tudjuk az aggodalmunkat félretenni, gondoljunk arra, hogy a nyári fesztiválok szervezőinek a szórakoztatás mellett kötelessége a látogatók biztonságára is figyelni. Egy-egy ilyen rendezvényen komoly elsősegélynyújtási, orvosi pont van és közvetlen kapcsolatban állnak kórházakkal is. A fesztiválokon állandóan járőrözik egy csapat egészségügyi dolgozó, akiknek az a feladata, hogy időben felfedezzék, ha valaki nincs jól, és segítsenek rajta. Egyszóval a gyerekünk, mialatt önfeledten bulizik, nincs magára hagyva a tömegben" – szögezte le a lapnak a pszichológus.

Mi sem voltunk különbek

Jusson eszünkbe, hogy fiatalon mi is megcsináltuk a magunk marhaságait, amiről a szüleink a legtöbb esetben még csak nem is tudtak. Együtt iszogatni a vízparton, egy áttáncolt éjszaka után nézni a napfelkeltét, csókolózni egy ismeretlennel, vagy épp hazatámogatni a hullarészeg barátunkat – többek között ezek az élmények jelentik a fiatalságot, amire sok évvel később jó lesz visszaemlékezni. Ráadásul az ilyen közös kikapcsolódás erősíti a fiatalok között az összetartást, a sok együtt átélt kaland vezet azokhoz az életre szóló barátságokhoz, amelyekre később, felnőttként majd támaszkodhatnak. Legyünk partnerek abban, hogy a gyerekünk önállósulhasson, és kicsiben, fesztiválkeretek között kipróbálhassa, milyen az önmagáért és a másokért történő felelősségvállalás érzése. Emellett gondoljunk arra, hogy most legalább személyes élményeket gyűjt, és nem a virtuális világban éli a szociális életét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.