Dr. Körmendi István idén lett 100 éves, de még mindig a rendelőben éli életét, háziorvosként praktizál a mai napig. A gyógyításra tette fel egész életét, a szakma szeretetét édesapjától örökölte, aki szintén orvos volt. A lakásrendelő is még édesapjáé volt, mondhatjuk, hogy generációk gyógyultak az ő szaktudásuk, emberségük és segítőkészségük által. Közel 250 betege van jelenleg Körmendi doktornak, napi négy órában rendel.
A tapasztalt orvost kérdeztük arról, hogyan csökkenthető a stressz a rohanó mindennapokban, mi a hosszú élet titka, érdemes-e homeopátiás gyógyszereket szednünk, illetve, hogy miért nem elég, ha saját magunkat diagnosztizáljuk a Google-ba írt tünetek alapján...
Körmendi doktor úr szenvedélye a gyógyítás, ez már bizonyos. Ez a hivatás, amely magába foglalja az egészségmegőrzést és a betegségmegelőzést, a legemberközelibb tevékenységek közé tartozik.
Úgy érzem, ezzel tudok a legtöbbet segíteni a hozzám fordulókon és egyébként is, életfilozófiám: az emberi értékrend élén az egészség és a szeretet áll. Egészség nélkül nyűg az élet, szeretet nélkül pedig sivár
A hosszú élet alapvetően genetikai adottság, de ez pozitív és negatív értelemben is befolyásolható. Hiába lenne valakinek adottsága a hosszú életre, ha azt körülményei, magatartása, életvitele kedvezőtlenül befolyásolják.
Dohányzás, rendszeres vagy akár mérsékelt alkoholfogyasztás, túltáplálkozás, hajszolt, stresszes életvitel. Mindezek egyenként is, de együttesen fokozott mértékben rontják az egyén esélyeit.
Ugyanakkor a kedvezőtlen genetikai adottságok nem jelentenek feltétlenül rövidebb életet. Egészségtudatossággal ma már az ilyen potenciális hátrányok nagyrészt kivédhetőek. Így, ha valaki pl. tudja azt, hogy felmenőitől valami genetikailag örökölhető betegség lehetőségét hordozhatja, akkor bizonyos időnként szűrővizsgálatokat kérhet a háziorvosától.
A még tünetmentes cukorbetegség, magas vérnyomás betegség, a rejtőzködő rák, a szív-érrendszert károsító zsíranyagcsere zavar korai felfedezése – a legalapvetőbb példái a preventív lehetőségeknek. Ezzel nemcsak az élettartam hosszabbítható meg, de – ami igencsak nem közömbös – az élet minőségét is javítani lehet
A stressz csökkentése nehéz kérdés, mivel nem csak rajtunk múlik és nagyon komplex dolog. Mindenesetre, ami rajtunk áll, azt meg kell próbálnunk megtenni, hiszen az idegrendszer folyamatos feszültsége komoly rizikótényező.
Sokak magasvérnyomás-betegsége provokálásában és fenntartásában játszik alapvető szerepet, hogy csak a legtipikusabb példával éljek. Amit az egyén tehet, az elsősorban az életvitel ésszerűsítése, a munkaterhelés mérséklése, illetve az időbeosztás racionalizálása. Ha csak lehet, igyekezzünk józanul felmérni képességeinket, lehetőségeinket és kerülni az önpusztító túlterhelést.
– Jól tudom, könnyű ezt mondani, amikor sok ember az egyszerű megélhetése érdekében kénytelen túlórát vállalni és önmagát kizsákmányolni – folytatta.
Az internet és a Google nagyon hasznos segédeszköz lehet a mindennapokban felmerülő kérdésekre választ keresők számára. De az olvasottakat nagy fenntartással kell fogadni! Ez különösen igaz az egészségügyi kérdések vonatkozásban.
Egészségügyi alapképzettség nélkül az olvasottak félreérthetőek lehetnek és a mit sem sejtő olvasó akár károsíthatja magát, ha a félreértelmezett „tanács" szerint jár el.
– Sokan nem tudják, hogy sajnos az interneten számos szándékos - esetenként üzleti érdekeltségből terjesztett - tévhit terjed. Az egyik leghajmeresztőbb és igen káros propaganda az „értisztítók" használatának ajánlása és tudományosan bizonyított hatékonyságú gyógyszerek mellőzését ajánló felhívás. Létező, neves szakemberek személyét is felhasználják sok esetben az e fajta hamis propagandára. A leghelyesebb, az elektronikus információkat szakemberrel, elsősorban a háziorvossal véleményeztetni – tanácsolta a doktor.
A magam részéről alapvetően az orvostudomány módszereivel bizonyítottan hatékonynak ítélt gyógyszerek és gyógymódok alkalmazását tartom elsősorban elfogadhatónak. Az „elsősorban" kifejezést szándékosan használom. Amennyiben ugyanis egy betegséget – a beteget az orvosszakmai szabályok szerint meg/kivizsgálva – diagnosztizáltunk, akkor a terápiát is – az adott kor orvostudományának álláspontja szerinti elveknek, protokolloknak megfelelően kell meghatározni. Ez az elsődleges eljárás!
Körmendi doktor úr elmondása szerint, ha a „hivatalos" kezelés nem jár kellő eredménnyel, akkor is annak módosítása az elsődleges, de – ismerve az adott beteg pszichikumát és esetleg az alternatív kezelésmódok iránti affinitását – már szóba jöhet pl. homeopátiás eljárás is.
Egy latin mondás szerint: „Senectus ipse morbus" – „Az öregség maga a betegség".
Korunkban ennek nem kell feltétlenül igaznak lennie. Mint minden anyag, az emberi szervezet is kopik, elhasználódik, leépül az idők múlásával. Ez a folyamat elsősorban genetikailag meghatározott, de – mint arról a fentiekben már szó volt – az egyén és a körülményei által befolyásolható.
Az idős kornak vannak típusos kórképformái. Elsőként a mozgásszerveket említeném. A vázizomzat sorvadása, megfogyása, az ízületek kopása, meszesedése, a csontritkulás a leggyakoribb, időskorra jellemző állapotok. Persze ezek is egyénenként változóan és eltérő mértékben jelentkeznek. Fontos tudni, hogy mértékük, súlyosságuk mérsékelhető. A csontritkulás, bár férfiakat is érinthet, de elsősorban a nők – 50 éves életkor körül kezdődő, a hormonális változással összefüggő – betegsége.
Az orvostudomány utóbbi évtizedeiben végbement szédületes fejlődés során a csontritkulás megfékezésére, szinte megállítására igen hatékony gyógyszerek birtokába jutottak az orvosok. Segítségükkel az időskori mozgásszervi elnyomorodások (gerincferdülés, csigolyatörések, combnyaktörések jelentős része) megelőzhetőek. Ennek érdekében már az ötvenes évektől szűrővizsgálatokat kell végezni. Az életkor előrehaladásával egyre gyakoribbá válnak a szív-érrendszeri, agyi érrendszeri betegségek.
Azt szoktuk mondani: mindenki annyi idős, amilyen állapotúak az erei. A vérnyomás ellenőrzésével, karbantartásával, a vér rizikófaktorainak rendezésével sokat tehetünk e téren is
A genetikától függetlenül tehát sokat tehetünk mi magunk is egészségünk megőrzése érdekében - és példaként nem is szolgálhatna más, mint maga dr. Körmendi István.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.