Hamarosan itt a karácsony, mi pedig, legalábbis a legtöbben kissé kimerültnek érezzük magunkat Vajon mi lehet ennek az oka?
A tél rövidebb és sötétebb nappalokkal, alacsonyabb hőmérséklettel és napfény hiányában sokkal kevesebb D-vitamin bevitellel telik, ráadásul igen lassan halad. Az évnek ebben az időszakában gyakori az alacsony energiaszint, de karácsony előtt sokan a szokásosnál is fáradtabbnak érzik magukat.
Maryanne Taylor, a The Sleep Works alvástanácsadó cég alapítója szerint a kimerültség több tényező kombinációjának köszönhető: „Az év végefelé szaporodnak a munkahelyi feladatok, mindenki igyekszik lezárni az évet. Ez egy megerőltető időszak, amikor a munka és a személyes kötelezettségvállalások kifárasztják az embert, és ez befolyásolja az alvást is" — mondta el a szakember a Mirrornak.
Maryanne az általános kimerültséget elsősorban a megnövekedett stresszszintnek tulajdonítja. Azt mondja: „A társadalmi kötelezettségek teljesítésére, az ünnepekre való felkészülésre és az év végi munkahelyi kötelezettségek kezelésére nyomást gyakorol az emberre, és ez jelentősen befolyásolhatja a stresszszintet, és ennek következtében megemelheti a kortizolszintet. Ezáltal kevésbé érezzük magunkat nyugodtnak lefekvés előtt, később és nehezebben alszunk el. A megemelkedett kortizolszint befolyásolja a melatonin, a természetes alváshormonunk termelődését is, amely segít elaludni és éjszaka is elaludni".
Emellett azt állítja, hogy az ünnepi hangulat, az erős fények, a hangos összejövetelek, a bőséges ételek és az alkohol mennyiségének növekedése is hozzájárulhat a túlzott stimuláció érzéséhez. Nem beszélve arról, hogy a karácsonyi időszak nem a megszokott rutinról szól. A napi menetrend változásai, az utazások, a rendszertelen étkezések és lefekvés befolyásolhatják cirkadián ritmusunkat, azaz a testünk belső óráját.
Maryanne a következőket javasolja:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.