A grillezés egy életérzés, de ami ennél is jobb benne, hogy igazi családi program. Anya elkészíti a köretet, előkészíti, bepácolja a húst, apa pedig megsüti. Közben a gyerekek vidáman rohangálnak a kertben, mindenki boldog. Ám, hogy min vagy miben készül az étel, egyáltalán nem mindegy. Mutatjuk, mikor milyen készülékre, eszközökre van szükséged ahhoz, hogy a végeredmény olyan legyen, mintha profi BBQ-séf készítette volna.
Rengetegféle van, ám a legjobbaknak bizonyos szempontoknak meg kell felelniük ahhoz, hogy a kerti sütögetés valóban öröm legyen.
A jó készülék elvárható legalapvetőbb tulajdonságai:
Ha pakolófelülettel is rendelkezik, a mérete pedig megfelel a család nagyságának, akkor már tényleg minden adott a kényelmes grillezéshez.
Direkt és indirekt sütésre is alkalmas, kapható kisebb és nagyobb méretben is a hordozható kerti gömbgrilltől a szabadtéri konyhai változatig. A legnépszerűbb gömb alakún kívül létezik láda formájú, oszlop, fémből készült és kerámia verzió is. Bármilyen hőfokon, sokoldalúan használható a hobbigrillezők legkedveltebb eszközfajtája, már csak a BBQ-ra jellemző faszenes-füstös ízű ételek miatt is.
Biztos te is láttál már hatalmas állványra láncokkal akasztott nagyméretű grillrácsot, amely a szabad tűz felett lóg. A látványos eszköz hátránya, hogy nincs fedele, sem alja, így csak direkt sütésre alkalmazható, így sokoldalúságról a lengőgrill esetében nem beszélhetünk. Inkább való rendezvényekre, baráti összejövetelekre, mint családi sütögetésre.
A faszenes készülékkel szemben, melynél eltart egy ideig a begyújtás és a parázsra is várni kell, a gázgrill használatakor nincs szükség sok előkészületre, csupán egy PB-gázpalackra, egy gyors bekapcsolásra, és már kezdhetjük is a sütést. Előnye, hogy pontosabb hőfokszabályozást tesz lehetővé, mint a faszenes verzió és kevesebb füst, hamu pedig egyáltalán nem keletezik. Hátránya, hogy a füstös ízt el kell felejteni a gázgrill használatakor, tehát akinek az fontos, annak nem való.
Szép nagy készülék a szmóker, és némi tapasztalatot is követel a használata. Nem olcsó, így valóban azoknak való, akik rendszeresen grilleznek otthon, és az átlagnál jóval nagyobb tudással rendelkeznek BBQ területén. A szmóker nagyobb húsok lassú sütésére, grillezésére, de füstölésére is kiváló választás. Viszonylag alacsony hőfokon, 100-130 fok közötti hőmérsékleten dolgozik, és hacsak nem hatalmas a család, inkább nagyobb bulikra jó választás.
A hazánkban még nem igazán elterjedt, viszonylag drága amerikai típusú pellet grillek olyan szabadtéri sütők, amelyek egyesítik a füstölők, a faszenes és a gáz grillsütők, a kemencék és a hagyományos konyhai sütők tulajdonságait. A használatukhoz természetes fából készült pelletre van szükség, az eszköz direkt és indirekt sütésre is alkalmas. A hőfokbeállítás pontossága az elektromos konyhai sütőjéhez hasonló, ám a benne készült ételek íze olyan, mintha faszénen sültek volna. Nagyobb darab húsok sütésére és füstölésre is kiváló eszköz, ám, aki csak alkalmanként sütöget otthon, annak a szmókerhez hasonlóan, felesleges beruházás.
Ha kedvet kaptál grillezni, akár apák napjára is meglepheted a párodat egy családi vagy baráti BBQ-partyra alkalmas eszközzel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.