Gyakran hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, hogy gyerekeink mennyire figyelnek minket és környezetünket és bizony észrevesznek olyan dolgokat, amelyekre a felnőttek nem is gondolnának. Ezek a finom megfigyelések pedig nemcsak az önértékelésüket, hanem a világképüket is formálják, így érdemes odafigyelni, hogyan viselkedünk, miket kommunikálunk a gyerekek környezetében. A gyerekek figyelme nem mindig nyilvánvaló, azonban az, ahogyan viselkedünk, beszélünk és reagálunk, hatalmas hatással van a fejlődésükre és érzéseikre és formálja a gyerekek világát és önértékelését.
Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan figyelik meg a gyerekek a felnőttek viselkedését és beszédét, és hogyan hat ez rájuk, valamint, hogy miért fontos, hogy tudatában legyünk ezeknek az észleléseknek.
Lehet, hogy úgy gondolod, hogy diszkrét vagy, amikor szemforgatást mutatsz a partnerednek vagy rossz pillantást vetsz az anyósodra. De a gyerekek észlelhetik ezeket a nonverbális jelzéseket – mondta Jazmine McCoy klinikai pszichológus, aki az Instagramon @TheMomPsychologist néven ismert.
Képesek észlelni a kritikát vagy a negatív megjegyzéseket az életükben lévő másik szülőről vagy gondozóról, még akkor is, ha ezt viccnek vagy szarkazmusnak próbálod álcázni.
„A gyerekek észreveszik ezeket a dinamikákat, ezért próbálj meg mindig pozitívan beszélni a másik szülőről és a körülöttük lévő gondozókról – még akkor is, ha ők egy másik szobában vannak” – mondta McCoy. „Valószínűleg még így is hallhatnak téged.” Ez fontos, függetlenül attól, hogy milyen a kapcsolatod ezekkel az emberekkel. Miért? Mert segít a gyermeknek biztonságban éreznie magát, érzelmileg jobban tud így kapcsolódni, és csökkenti a szorongását. Néhány példát is adott arra, hogy milyen megjegyzéseket szeretnél, ha a gyereked hallana a gyereked életében lévő más felnőttekről: „Ez a vacsora nagyszerű lett. Apa egy remek szakács!” vagy „Aww, ez olyan szép emlék, amit nagymamával szereztél. Olyan kedves volt tőle, hogy elvitt oda.”
A gyerekek rendkívül éles szeműek abban, ahogyan a felnőttek beszélnek a saját testükről és mások testéről – mondta Alyssa Miller regisztrált dietetikus, aki az @nutrition.for.littles Instagram-fiókot vezeti. És képesek olvasni a testbeszédünkből is. „Felfogják a finom — és nem olyan finom — jeleket, és következtetéseket vonnak le a testekről” – tette hozzá. „Megtanulják, mi számít jónak és rossznak, kívánatosnak és nem kívánatosnak.” Megfigyelik, hogyan nézel magadra a tükörben, és következtetéseket vonnak le abból.
Észreveszik, ha soha nem viselsz fürdőruhát a medencénél, ha sok képet törölsz magadról, vagy ha teljesen kerülöd a kamera elé állást.
Egy baba vagy kisgyerek nem szégyelli a hasát, a combját vagy a magasságát, amíg nem hallanak megjegyzéseket vagy nem látnak másokat, akik bizonytalanok emiatt.
A gyerekek gyorsan érzékelik a felnőttek érzelmi reakcióit, és ezt a saját érzelmeik kezelésében is alkalmazzák – mondta Laura Markham, a Peaceful Parent, Happy Kids könyv szerzője.
Amikor a felnőttek türelmetlenek, dühösek vagy frusztráltak, a gyerekek ezt könnyen észlelik, és ez a saját érzelmi állapotukban is visszatükröződhet.
„A gyerekek sokkal inkább tükrözik az érzelmi állapotunkat, mint ahogy azt gondolnánk” – mondta Markham. „Ha a szülők képesek nyugodtan és türelmesen reagálni, a gyerekek is képesek jobban kezelni saját érzelmeiket.”
A gyerekek megfigyelik, hogyan beszélünk más felnőttekkel, és ez hatással van arra, hogyan tanulnak meg kommunikálni – mondta Dr. Lisa Damour, a The Emotional Lives of Teenagers című könyv szerzője.
Amikor a felnőttek tiszteletteljesen, udvariasan és empatikusan beszélnek egymással, a gyerekek is ezt fogják követni, hiszen a gyerekek a környezetükből tanulnak.
„Ha látnak minket tiszteletteljesen kommunikálni másokkal, ők is megtanulják, hogyan kell ezt csinálni.”
A gyerekek észreveszik, ha a napi rutint és a szabályokat nem következetesen tartjuk be. – mondta Dr. Daniel J. Siegel, a The Whole-Brain Child könyv szerzője.
Ha a szülők következetlenül alkalmazzák a szabályokat, a gyerekek is könnyen zavarodottá válhatnak, és nem tudják, mit várnak tőlük.
„A gyerekek igénylik a stabilitást és a következetességet” – mondta Siegel. „Ha a rutinok és szabályok világosak és következetesek, a gyerekek könnyebben alkalmazkodnak.”
A gyerekek érzékelik, mennyire kapnak érzelmi támogatást a szüleiktől és környezetüktől – mondta Dr. Tina Payne Bryson, a The Whole-Brain Child társszerzője.
Az érzelmi támogatás hatással van a gyerekek önértékelésére és biztonságérzetére.
„A gyerekek a felnőttek érzelmi támogatásából tanulnak” – mondta Bryson.
Ha a szülők odafigyelnek a gyerekek érzelmi szükségleteire, azok biztonságosabbnak és támogatottabbnak érzik magukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.