Megdöbbentő, hogyan ünneplik az újszülöttek érkezését a világ különböző pontjain

The,Tiny,Foot,Of,A,Newborn.,Soft,Feet,Of,A
Shutterstock/Copyright (c) 2024 Vad-Len/Shutterstock. No use without permission. - Vad-Len
család tradíció születés
A szüléssel és az újszülöttek érkezésével kapcsolatos szokások mélyen gyökereznek a különböző kultúrákban. Ezek a hagyományok nemcsak az anyák és újszülöttek védelmét szolgálják, hanem a családi és közösségi kötelékeket is erősítik.

A szülés és az új élet érkezése minden kultúrában ünnepi és különleges esemény, melyhez számos szokás és rituálé kapcsolódik. A világ különböző részein az emberek eltérő hagyományokat követnek, amelyek nemcsak az anyára és az újszülöttre, hanem az egész közösségre is hatással vannak. Ezek a szokások gyakran a születés körüli időszakra, az anyai gondoskodásra és a babavárás spirituális jelentőségére épülnek. Nézzünk meg néhány érdekes és egyedi szüléssel kapcsolatos hagyományt a világ különböző tájairól!

újszülött
Újszülött- minden kulturában másképp ünneplik az érkezését 
Forrás: Shutterstock

Hello baby – Tisztelet az újszülötteknek és az anyáknak

1. Kína – A “szuo-jüe” vagy a szülés utáni pihenés

Kínában nagy hagyománya van a szülés utáni pihenésnek, amelyet „szuo-jüe”-nek (坐月子) hívnak, ami „ülő hónapot” jelent. Ennek a hagyománynak az a lényege, hogy az anyának az első hónapot teljes nyugalomban, pihenéssel kell töltenie, hogy teste teljesen felépüljön a szülésből. A hagyomány szerint a friss édesanyának tilos hideg ételeket fogyasztania, hideg vizet innia vagy haját mosnia, mert ezek mind károsak lehetnek a szervezetére. A családtagok és rokonok gondoskodnak az újdonsült anyáról és az újszülöttről, biztosítva számukra a megfelelő táplálékot és ellátást, hogy minél gyorsabban visszanyerjék az erejüket.

2. Mexikó – A “rebozo” használata

Mexikóban az asszonyok gyakran használnak egy tradicionális szövött kendőt, a „rebozó”-t, amelyet nemcsak szülés közben, hanem utána is alkalmaznak a nők jólétének támogatására. A rebozó segítségével az anyákat és a babát is bebugyolálják, hogy megnyugtassák őket. A szülés után a rebozót használják az „cerrada”-hoz, vagyis a „zárási” ceremóniához, ahol a nőket szimbolikusan „bezárják”, segítve őket a fizikai és lelki regenerálódásban. Ez a szertartás segít lezárni a szülés időszakát, és támogatást nyújt a nőnek az anyaság új szakaszába való átlépéshez.

3. Nigéria – A közösségi támogatás és a “omugwo”

Nigériában, különösen a déli régiókban, az „omugwo” hagyománya szerint az anya közvetlen családtagjai, főleg az idősebb nők – gyakran az édesanya vagy az anyós – azonnal az újszülött és az anya támogatására érkeznek a szülés után. Az omugwo rituálé során az idősebb nők főznek, takarítanak, és gondoskodnak a család napi életének megszervezéséről, így a friss édesanyának nem kell semmi mással foglalkoznia, csak az újszülöttjével. A szülés utáni időszakban az anyának javasolt helyi gyógynövényes fürdőt venni, hogy gyorsabban gyógyuljon. Az idősebb asszonyok a közösség áldását kérik az újszülött számára.

4. India – A „szutak” időszak

Indiában a szülés után az anya és a gyermek egy bizonyos időre – általában 40 napra – „szutak” állapotban van, ami azt jelenti, hogy az anya és a baba elkülönül a közösségtől, hogy elkerüljék a fertőzéseket és biztosítsák a nyugalmat. Ezen időszak alatt az anya és az újszülött sok törődést kap a családtól, hogy testileg és lelkileg is megerősödjenek. Az anya étrendjére különösen nagy figyelmet fordítanak, hiszen a hagyomány szerint bizonyos fűszerek és ételek segítenek a gyorsabb felépülésben és a tejtermelés serkentésében.

5. Japán – A “satogaeri bunben” szokása

Japánban a „satogaeri bunben” hagyomány szerint az anyák gyakran visszatérnek a saját szüleikhez, hogy ott hozzák világra gyermeküket és töltsék a szülés utáni időszakot. Ennek oka, hogy a szülők házában nyugalmat és támogatást kapnak, így nem kell egyedül megküzdeniük az új anyaság kihívásaival. Ebben az időszakban az anyákat és a babákat segítik a családtagok, különös figyelmet fordítva az anyai és csecsemő egészségére. Ez a hagyomány erősíti a családi kötelékeket, és biztosítja, hogy az új anya ne maradjon magára az anyaság első nehéz napjaiban.

6. Törökország – A “lohusa sekeri” és a “lohusalik” időszaka

Törökországban a „lohusa sekeri” egy hagyományos cukorka, amelyet az újszülött érkezésének ünneplésére kínálnak a látogatóknak. Az anyát az első 40 nap során különleges figyelem övezi, ezt az időszakot „lohusalik”-nak nevezik. Ilyenkor az anyának gyakran kell piros ruhát viselnie vagy piros szalagot kötnie, hogy elűzze a gonosz szellemeket, és a babát is védje a betegségektől. Az anyákra külön figyelnek a családtagok, és gondoskodnak arról, hogy minél több időt töltsenek a gyermekükkel a teljes gyógyulás érdekében.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.