A gyerek a vesztes anya és apa harcában

gyerek válás
Shutterstock - PeopleImages.com - Yuri A
válás család gyerek
Gyakori jelenség, hogy amikor a szülők válnak, megpróbálják a gyereket is maguk mellé állítani a harcban, pontosabban a másik szülő ellen fordítani. Ez a végtelenül ártó és bántó viselkedés ma már hivatalosan is mentális betegségnek számít.

A kézenfekvő az lenne, hogy az uszító szülőt bélyegzi meg a társadalom azzal, hogy betegnek nyilvánítja ezt a viselkedését. A valóságban azonban a gyerek az, aki elidegenítési szindrómában szenved, hiszen ő az áldozata anya vagy apa romboló viselkedésének. Ő viseli ennek a következményeit és produkálja a pszichés tüneteket. Pedig a kicsi az egész ügyben vétlen és kiszolgáltatott, mégis ő a legfőbb vesztese az egész történetnek.

Sajnos a gyerekeket sokszor nem veszik figyelembe egy váláskor
Sokszor a gyerekek isszák meg a levét egy válásnak
Forrás: Shutterstock

Egyértelmű jelei vannak a gyereken

Az elidegenítési szindróma (Parental Alienation Syndrome - PAS) a gyermekbántalmazás egyik komoly fajtája, némelyik országban ma már bűnügyi fogalom. Hazánkban viszont még igencsak gyerekcipőben jár a szindróma bizonyítása, annak ellenére, hogy egyértelmű jelei vannak, hiszen kihat a gyerek viselkedésére, hangulatára, gondolkodásmódjára. Mégis kevés pszichológus, vagy igazságügyi szakértő meri kimondani a diagnózist, mivel a szakértő számára is nehéz feladat szétválasztani, hogy a gyerek viselkedését és érzelmeit befolyásolja-e valaki, vagy „csak” a saját veszteségére reagál az egyik szülő kategorikus elutasításával. 

Akkor lehet erről a szindrómáról beszélni, ha az egyik szülő a gyerek komoly befolyásolásával azt éri el, hogy az a másik szülőtől - akit eddig szeretett és tisztelt -, hirtelen elfordul, szinte ellenségként tekint rá. Az indokolatlan elutasítás mögött sejthető, hogy valamiféle agymosás folyik a háttérben.

– mondja dr. Fehér Gabriella pszichológus.

Testileg is megbetegít

Jellemző, hogy az elidegenítésnek kitett gyerek egyfajta betanult szövegként képes sorolni az adott szülő negatív tulajdonságait

Ezek a mondatot gyakran nem felelnek meg a gyerek szóhasználatának, kifejezésmódjának, és mindez arról árulkodik, hogy a „véleményét” betanulta, valaki a szájába adta. A bírói és az igazságügyi szakértői gyakorlatban ezt „kölcsönvett szövegkönyv” -nek nevezik. Mivel a gyerek már eleve óriási veszteségként éli meg apu és anyu válását, erőteljesebben kapaszkodik ahhoz a szülőhöz, aki látszólag mellette áll, és „csak az ő érdekeit nézi”. Retteg attól, hogy az adott szülőt is elveszíti, nem fog tőle szeretetet és figyelmet kapni, ha nem fordít hátat a másik szülőnek. Ez erős szorongást okoz számára, és annak fizikai tüneteit is produkálja, mint az étvágytalanság, hányinger, hányás, levertség, zárkózottság, fejfájás, szédülés, rémálmok, bepisilés, dadogás, körömrágás vagy nehézlégzés.

- figyelmeztet a pszichológus.

Hol a határ?

A válófélben lévők között olyannyira elfajulhatnak az indulatok, a gyűlölet, hogy a legkegyetlenebb rágalmakat is képesek bevetni. Ezeket addig mondogatják a gyereknek, mígnem ő el is hiszi azokat, sőt, gyakran már magáénak érzi az emlékképeket, amelyek pedig meg sem történtek. Ennek része lehet az egyik szülő meglévő rossz tulajdonságainak eltúlzása, hamis vádak, súlyos esetben akár még a molesztálás is porondra kerülhet. Az ember azt gondolná, hogy aki ilyenre képes, annak nagyon komoly mentális alapbetegsége van, pedig az esetek nagy részében az ilyen személy amúgy másokkal, más körülmények között egyáltalán nem gonosz, sőt, teljesen normálisan viselkedik. 
Gyakori jelenség a gyerek érzelmi manipulációja, amikor például az anya azt mondja a gyereknek: nem fogom kibírni azt a két napot, amíg apánál leszel, bele fogok pusztulni. Jellemző a túlóvó viselkedés is, és hogy kizárólagos kötődést igyekszik létrehozni a gyermekkel, tulajdonképpen ki akarja sajátítani, ezért gátolja a kapcsolattartást a másik szülővel személyesen és telefonon is. Ennek hátterében nemcsak a gyerek iránt érzett szeretet áll, hanem a válótársa elleni gyűlölet is.

Mi a megoldás?

Nem szabad abban bízni, hogy majd magától javul a helyzet, mert minden perc visszafordíthatatlan károkat okoz a gyerek lelkivilágában.

Mindez kihat a további életére is, a kapcsolataira, a házasságára, de még a majdani gyerekeivel való viselkedésére is. A bántó gesztusok ellenére az elidegenített szülőnek igyekeznie kell fenntartani az érdeklődését a gyermek iránt, élni a jogaival, és folyamatosan biztosítani őt arról, hogy mindig a rendelkezésére áll, és hogy szereti őt. A két szülő közötti megbeszélés jellemzően nem szokott működni, mivel az egyik fél nem a megoldásra törekszik, hanem a másik ellehetetlenítésére, bántására. Ilyenkor érdemes szakértő közvetítőt bevonni a békés és igazságos egyeztetés reményében.

 – javasolja dr. Fehér Gabriella.

Törvénybe foglalva!

A szülők között vívott harcban sokszor sajnos nincs szabály. Mindent bevetnek, hogy elérjék a céljukat, még akkor is, ha ennek a saját gyerekük válik áldozatává. A gyermekelhelyezési perek szinte állandó témája az elidegenítés vádja, ám eddig olyannyira megfoghatatlan volt az effajta viselkedés a szülők részéről, hogy a bírók nem igazán tudtak mit tenni. A helyzet megoldása érdekében az effajta viselkedés ma már hivatalosan is betegségnek számít, bekerült a WHO osztályozásába. Ez a lépés azért fontos, mert azokban az esetekben, amikor az elidegenítési szindróma gyanúja felmerül, a peres eljárás során igazságügyi pszichológiai szakvélemény kikérésére nyílik lehetőség. A PAS nevét Dr. Richard A Gardner gyermekpszichiáter adta, aki az 1980-as években gyakorta szerepelt gyermekelhelyezési perek szakértőjeként. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.