Transzgenerációs traumák és önismeret – A családi történetek ismerete megerősít

Családi történetek
Shutterstock - YURII MASLAK
múltidézés transzgenerációs trauma család
Az emberi természeténél fogva társas lény, így alapvető igénye, hogy tartozzon egy közösséghez. Ebben alapvető szerep jut a családi történeteknek.

Önképünk, mentális egészségünk és érzelmi stabilitásunk alakulásában szignifikáns szerep jut annak, hogy tisztában legyünk gyökereinkkel. A családi történetek jó hatással vannak pszichénkre, ahogy identitásunknak is fontos építőkövei. Végigvettük, hogyan hatnak személyiségfejlődésünkre.

családi történetek
A családi történetek sokat segítenek önmagunk megismerésében.
Forrás: Shutterstock

Családi történetek közösségformáló ereje

A család az emberi kapcsolatok alapvető szintje, ha valakinek a családjában zűrök vannak, az később instabil mentális állapothoz vezethet. A családi összejöveteleken elmesélt történetek szorosabbra fűzik a rokoni szálakat, erős érzelmeket váltanak ki, de értékeink, kultúránk tovább örökítésében is kulcsfontosságúak.

Amikor családi sztorizgatásokban fogunk, közös identitásunkat építjük, és közös élményeket szerzünk.

A családi történetek szerepe az önkép alakulásában

Egy amerikai kutatás bebizonyította, hogy azoknak a gyerekeknek, akik sokat tudnak családjuk történetéről, magasabb az önbecsülésük és hatékonyabbak a traumafeldolgozásban, mint azok, akik kevesebb információval rendelkeznek a rokonságról. Ez alátámasztja azt, hogy a családi történetek elmesélése pozitívan hat személyiségfejlődésünkre. Aki tisztában van a családja történetével, annak az identitása stabil alapokon nyugszik, így nehéz időkben is van hova visszanyúlnia.

Más kutatások arra világítottak rá, hogy akik a családjuk történtein nevelkedtek értékesebbnek, értelmesebbnek élik meg az életet és kevésbé szoronganak.

A negatív történeteket se hagyjuk ki!

Habár a vicces családi történetek és egymás kínos gyerekkori sztorijain való nevetgélés is remek hatással van a mentális egészségünkre, a szomorú, negatív történetek elmesélése ugyanúgy lényeges. Hisz azok is részei életünk történetének, nélkülük fals identitástudatunk lenne, de még fontosabb, hogy segítenek a transzgenerációs traumák feltárásában. A negatív sztorik megosztása segíthet rokonainknak megküzdeni a problémáikkal, valamint segítenek abban is, hogy minél jobban elmerüljünk az önismeretben, és bizonyos események, szokások pontosabb megértésében.  A sokszor megrendítő történetek akár örökletes betegségeket, családi titkokat is feltárhatnak.

családtörténet
Negatív történeteket se hagyjuk ki, amikor feltárjuk a családtörténetet!
Forrás: Shutterstock

Tippek a családi történetek elmeséléséhez

A szájról szájra terjedő sztorik mindig viccesek, de egy családi fotóalbum készítése is remekül felidézi az emlékeket. Ha kíváncsiak vagyunk családunk történetére, nyaralást is szervezhetünk, például meglátogathatjuk dédszüleink lakhelyét, vagy elmehetünk abba a városba,  ahol felnőttünk. Mindenekelőtt pedig fontos, ha akármilyen kérdésünk felmerül, bátran kérdezzük meg rokonainkat.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.