Nagy kihívás megtalálni a közös hangot választottunk édesanyjával, a jó viszony kialakítása hosszas munkát igényel mindkét fél részéről. Legjobb a múlt hibáiból tanulni, a történelem pedig számos horroranyóst vonultatott fel, akik pokollá tették menyeik életét. Összeszedtük az 5 leghírhedtebb esetet.
Hírhedt volt Sisi és anyósa, Zsófia főhercegnő rivalizálása, aki ifjú menyét a nem túl hízelgő „bajor liba” névvel illette, gyerekei nevelése felett teljes kontrollt gyakorolt, Sisit pedig folyamatos kritikákkal illette. Szűklátókörűségével és szigorú nevelési elveivel kis híján tönkretette menye mentális egészségét, de még saját fiát és unokáit is szinte teljesen megnyomorította.
Az anyós meny viszonyon az sem segített sokat, hogy Ferenc József házassága minden egyes részletét készségesen megosztotta édesanyjával.
I. Husszein jordán király édesanyja, a befolyásra törekvő Zein királyné fiát előszeretettel tekintette bábnak, legalábbis ami házasságait illeti. A király első feleségét, Dina Abdul-Hamidot ő maga választotta fia számára, ám amikor kiderült, hogy a művel és intelligens menyasszony politikai ambíciókkal rendelkezett, addig ügyeskedett, míg a házasságot felbontották. Értesülések szerint fia második házasságának zátonyra futása is az ő közbenjárásának volt köszönhető.
Bár nagy általánosságban nem volt mérgező anyós, Viktória királynő közel sem volt egyszerű eset. Fia, a későbbi VII. Eduárd feleségével Alexandra dán hercegnővel volt a legtöbb anyós-meny konfliktusa, ami a merőben eltérő gyereknevelési elvekre vezethető vissza. Tovább rontotta a helyzetet, hogy Viktória királynőnek széles német rokonsága volt, Dánia pedig bizonyos területek (Schlesvig-Holstein) megszerzéséért viszályban volt Németországgal.
Lánya, Lujza hercegnő és újdonsült férje pedig mézesheteiken kaptak „ajándékba” egy nem várt látogatást az örömanyától.
Ha már mérgező anyósokról beszélünk, nem maradhat le a listáról a hataloméhes Medici Katalin sem, akink menyeivel való viszonyát a manipuláció és irányításmánia jellemezte. Lányát, Valois Margitot az általa gyűlölt és mélyen megvetett Navarrai Henrikhez kényszerítette hozzá, egyes meg nem erődsített hírek szerint pedig nászasszonya, a rejtélyes körülmények közt elhunyt III. Johanna halála mögött is ő állt.
Másik fiának feleségét, Stuart Máriát férje halála után pedig nemes egyszerűséggel kidobta az udvarból.
A nagy hatalmú II. Nagy Katalin cárnő ambiciózus asszony volt, ám fiával fagyosabb volt a viszonya, mint a téli orosz sztyepp, így nem meglepő, hogy menyeivel sem találták meg a közös hangot. Első menyével, Natalia Alexejevnával annak politikai ambíciói miatt voltak összetűzései, míg fia második feleségétől született első gyerekét elvette a szülőktől, a házaspárt pedig szerény anyagi körülmények közé száműzte, az udvartól távol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.