Szobatárs-szindróma: az élettársi kapcsolat réme

kapcsolat elején, mérgező szokások
Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A - PeopleImages.com - Yuri A
párkapcsolati problémák élettársi kapcsolat szobatárs együttélés
Párkapcsolatokban olykor a legbékésebb időszakok a legveszélyesebbek. A szobatárs-szindróma jelensége az élettársi kapcsolatban élő párokra leselkedő egyik legnagyobb veszély.

Minden párkapcsolati időszak rejt kihívásokat, még a nyugodtnak tűnő szakaszok is. Amikor egy élettársi kapcsolat lakótársi viszonnyá alakul, és kiveszik a szenvedély, intimitás, sok pár akkor szakít egymással. Körbejártuk a szobatárs-szindróma jelenséget.

élettársi kapcsolat
Az élettársi kapcsolatok egyik legnagyobb kihívása az ún. szobatárs-szindróma.
Forrás: Shutterstock

Mit jelent a szobatárs-szindróma?

A szobatárs-szindrómának nevezett jelenségről akkor beszélünk, amikor velünk egy fedél alatt élő partnerünkre már nem párunkként, hanem lakótársunkként tekintünk. A beszélgetések, intimitás elmarad, szenvedélynek nyoma sincs, mindent a hétköznapi teendők intézése vált fel.

Felmérések szerint párok 1/3-át érinti a szobatárs-szindróma, és élettársi kapcsolatban élők ugyanúgy érintettek benne, mint a házastársak.

Kihűlt párkapcsolat jelei:

  • Nem fektetünk energiát a kapcsolatba érzelmileg
  • Beszélgetések a hétköznapi problémákra szorítkoznak
  • Kritizálás, negativitás veszi át a főszerepet
  • Konfliktuskerülés, nincsenek veszekedések
  • Intimitás, fizikai érintkezés ritkulása, olykor teljes megszűnése
  • Kifelé kacsintgatás

Hogyan lesz az élettársi kapcsolatból lakótársi viszony?

A közös élet kezdete minden pár számára nagy lépés, legyenek házasok, vagy frissen összeköltözöttek. A közös jövő felépítése és életmód fenntartása izgalmas, ám a kezdeti lelkesedés csakhamar alábbhagy és a partnerünkkel való kommunikáció a megoldandó feladatokra korlátozódik, szívesebben pihenünk, minthogy a kapcsolatba is energiát fektessünk, így eltűnnek a heves érzelmek. Azért is veszélyes ez a párkapcsolati állapot, mert a megcsalások jelentős része is ekkor történik.

A szobatárs-szindróma egyik oka lehet, hogy a mindennapok rohanásában elfeledkezünk arról, hogy még a legstabilabbnak tűnő kapcsolatot is ápolni kell.

érzelmi elhidegülés
Érzelmi elhidegülés okai szerteágazók lehetnek, gyakran a stressz, a nem megfelelő kommunikáció a kiváltója.
Forrás: Shutterstock

Érzelmi elhidegülés okai szerteágazók lehetnek, gyakran a stressz, az érzelmi nyomás, a nem megfelelő kommunikáció a kiváltója. Párkapcsolatunk ápolása, partnerünk érzelmeinek ápolása is csak egy lesz az elvégzendő feladatok közül. Ha pedig már kialakult a párkapcsolati magány, attól kezdve nehéz visszakormányozni a párkapcsolatot a szenvedély medrébe. De nem is lehetetlen.

Van kiút a szobatárs szindrómából?

A párkapcsolati szindrómák nem egy-két nap alatt alakulnak ki, így a szobatárs-szindróma megoldása is több időt vesz igénybe. Első és legfontosabb a probléma észlelése és konkretizálása. Ha ezzel megvagyunk, szépen lassan építsük újra a kapcsolatot: szervezzünk közös programot, küldjünk neki rendszeres üzeneteket és kommunikáljunk vele. Később a fizikai érintkezést is visszavezethetjük életünkbe.

Mivel a szobatárs-szindrómát épp az érzelmi energiabefektetés hiánya okozta, megoldásának is ez lesz a kulcsa.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.