Sok szülőt felemészt, hogy vajon mindent jól csinálnak-e. Tökéletes szülő nincs, de nem is ez a cél. Léteznek azonban félreérthetetlen jelek, melyek alapján meg lehet bizonyosodni arról, hogy valaki igazán jó-e a gyereknevelésben.
Ahány ház, annyi szokás, de ha a gyerek számára fontosak a családi étkezések az arról árulkodik, hogy jó szülő vagy. Ez azt jelenti, hogy szívesen tölti veled az időt és fontosak számára a családi kötelékek.
Kutatások szerint azok a gyerekek, akik rendszeresen együtt étkeznek szüleikkel, jobban tejesítenek az iskolában, magasabb az önbecsülésük és kisebb eséllyel élnek tudatmódosítókkal.
Legyen a gyerek kicsi vagy tinédzser, őszintén csak akkor osztja meg gondolatait a szülővel, ha bízik benne, és ez általában a támogató, gondoskodó szülők esetében valósul meg.
Tévedni emberi dolog, ám sokan élnek abban a hitben, hogy a szülő tévedhetetlen, ami a gyereknevelés legnagyobb tévhite. A valóság ezzel szemben az, hogyha egy szülőfigura elismeri hibáját, tévedését, pozitív példát mutat a gyereknek arról, hogy a túlzott maximalizmus nem erény, hibázni teljesen természetes.
Magabiztos szülő nem fél hibát elkövetni.
A gyereknevelésben fontosak a szabályok, ám nem mindegy, hogy azokat csak akkor tartja be, ha jelen van a szülő, vagy önállóan is alkalmazza őket. Amikor egy emberpalánta szülei jelenléte nélkül is betartja a felállított szabályokat, az egyfelől azok ésszerűségéről tanúskodik, de talán még fontosabb, hogy belátja, hogy azok az ő javát szolgálják.
Minden szülő szeretne jó kapcsolatot ápolni a gyerekével, senkinek nem célja, hogy utódja megharagudjon rá. Legyen azonban bármilyen kellemetlen is, ez épp annak a jele, hogy jó vagy a gyereknevelésben, mivel képes voltál a gyereknek korlátokat szabni. A szülő-gyerek konfliktus természetes, sőt, szükséges dolog a megfelelő jellemfejlődéshez.
A szülőség vizsgája valahol akkor jön el, amikor a gyerek elkezd önállósodni. Főleg tinédzserkorban válik fontossá, hogy a gyerek mennyire ismeri a saját korlátait. A túlzott szigor vagy épp a szabályok teljes hiánya olyan instabil személyiséget teremt, aki nem ismeri fel, mikor kell leállni.
Gyereknevelés egyik legnagyobb kihívása az arany középút megtalálása. Akinek ez sikerül, magabiztos, önmagán uralkodni képes gyereket nevelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.