„Nem nagy ügy” — Mondatok, amelyekkel leromboljuk a legkisebb gyerek önbizalmát

család
Getty Images - Stephen Simpson
gyereknevelés szülő család
Akár egyke, akár nagy család tagja vagy, bizonyára hallottál már a születési sorrendről alkotott sztereotípiákról. A legidősebb gyerekek a vezető típusok, a középsők figyelemre vágynak, a legkisebb gyerekek pedig a család „babái”, „kicsikéi” maradnak.

Dr. Mary Ann Little klinikai szakpszichológus szerint van ebben némi igazság, de fontos hozzátenni, hogy ezek a sztereotípiák nem annyira a természetből fakadnak, mint inkább a szülői hozzáállásból. Fontos, hogy mi hogyan kezeljük a legkisebb gyerekünkkel kapcsolatos szituációkat, mert ezek meghatározók lehetnek a fejlődésük szempontjából.

legkisebb gyerek, anyuka
Bár szeretetből becézgetjük a legkisebb gyereket, mégsem teszünk vele jót hosszú távon
Forrás:  Getty Images

A legkisebb gyerek nehézségei

„Mind az elmélet, mind a kutatások azt mutatják, hogy a szülők másképp viszonyulnak az első, a középső és az utolsóként született gyerekekhez, és ezek a szülői reakciók hosszú távú hatással bírnak – akár pozitív, akár kevésbé előnyös módon” – magyarázza Dr. Little

Ha el szeretnéd kerülni, hogy a legkisebb gyermek a „tipikus kicsi” szerepben ragadjon, a pszichológus azt tanácsolja, hogy válaszd az arany középutat: kerüld a túlóvást, de ne hagyd figyelmen kívül. 

Ezeket a kifejezéseket kerüljük a pszichológus szerint

1. „Baba” és minden olyan becézgetés, ami arra utal, hogy ő „a kicsi

Bár szeretetből becézgetjük a legkisebb gyermeket, mégsem teszünk vele jót hosszú távon. Azzal, hogy folyton hangsúlyozzuk, hogy ő „a kicsi”, azt az érzést kelthetjük benne, hogy ő mindig más lesz, mint a nagyobb testvérei. Ezzel a megkülönböztetéssel azt sugallhatjuk felé, hogy rá nem vonatkoznak ugyanazok a szabályok és elvárások, mint a nagyobb testvérekre. Dr. Little szerint a gyermek énképe nagyban függ attól, hogy a szülei hogyan látják és kezelik őt.

Ha a gyerek azt érzi, hogy nem tekintik kompetensnek, az hatással lehet az önbizalmára. Nem szeretnénk, hogy úgy érezze, ő kevesebb, gyengébb vagy folyamatosan másokra szorul

– magyarázza a pszichológus.

Mit mondjunk helyette?

  • „Az én kislányom vagy, de nem vagy már kicsi”
  • „Mindhárman / mindketten különlegesek vagytok és más-más egyéniségek.”
  • „Ő a lányom, Emma. Hétéves és imád táncolni.”

2. „Mindegy”

A szülők sokszor azért mondják ezt, mert nem akarnak vitába bonyolódni, vagy mert szeretnék elkerülni a hisztit. De ha egy gyerek túl sokszor hallja, hogy „mindegy”, akkor azt tanulhatja meg, hogy rá kevesebb szabály vonatkozik, és az ő viselkedése kevésbé számít. Ne mondjuk tehát legkisebb gyermekünknek, hogy: „Mindegy, majd a bátyád megcsinálja helyetted”, vagy „Mindegy, nem kell ma beágyaznod”, mert ha szülőként folyton visszavonjuk elvárásainkat, akkor azt az üzenetet küldjük gyermekünk felé, hogy nem kell felelősséget vállalnia. 

Dr. Little szerint a gyermekeknek szükségük van szabályokra és kihívásokra ahhoz, hogy fejlődjenek. Ha túl könnyen feladjuk, akkor elvesszük tőlük a lehetőséget, hogy megtanulják a frusztráció érzését, ami hosszú távon problémákhoz vezet; hiszen a feszültségek kezelése elengedhetetlen a felnőtt életben.

Mit mondjunk helyette?

  • „Tudom, hogy meg tudod csinálni! Szólj, ha segítségre van szükséged.”
  • „Megkértelek, hogy vidd ki a szemetet, tudom, hogy képes vagy rá.”
  • „Lehet, hogy nem szereted beágyazni az ágyad, de attól még ez a te feladatod.”

3. „Nem nagy ügy”

Gyakran előfordul, hogy a legkisebb gyerekek kevesebb elismerést kapnak, mert a szülők már „látták ezt korábban” a nagyobb testvéreknél. Ami az elsőszülöttnél még hatalmas mérföldkő volt, az a legkisebbnél néha észrevétlen marad. De ha egy gyerek azt érzi, hogy az ő sikerei kevésbé fontosak, az csökkentheti az önbizalmát és hozzájárulhat a testvérek közötti rivalizáláshoz is. 

Kerüljük az olyan mondatokat, amelyek összehasonlítják a testvérek képességeit, például: „ügyes vagy, de a nővéred már rég tudott olvasni ennyi idősen.” Ha egy gyerek úgy érzi, hogy az ő eredményei nem számítanak, az hosszú távon csökkentheti az önértékelését.

Mit mondjunk helyette?

  • „Nagyon ügyes vagy, hogy egyedül olvastad el ezt a könyvet!”
  • „Szuper gyorsan futottál, láttad milyen messzire jutottál?”
  • „Nem baj, ha most még nem szeretnél beugrani a mély vízbe. Majd ha készen állsz rá, akkor beleugrasz”
A szexológus elárulja: ekkor beszéljünk gyermekeinkkel az intimitásrólGyerekek a közösségi portálokon: a legnagyobb veszélyek, melyek leselkednek rájukLady Gaga döntött: jöhet a gyerek

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.