A szexológus elárulja: ekkor beszéljünk gyermekeinkkel az intimitásról

Anya - gyermek sziluett a naplementében
Shutterstock - SUPER FOX
gyereknevelés tabu szex
A szexualitás kortól, nemtől függetlenül minden ember életének a természetes része. Az, hogy mennyire jövünk zavarba a témától, ha szóba kerül, személyenként eltérő lehet. Természetes, hogy a felnőttek között is vannak olyanok, akik elpirulva, kuncogva, szemérmesen nyilvánulnak meg szexuális témákban – akad olyan is, aki harsány módon előszeretettel osztja meg tapasztalatait a szexről. De mi a helyzet akkor, amikor a gyermekünk kezd el kérdéseket feltenni szexuális témákban?

 „A szexről való beszéd folyamatának még azelőtt el kell kezdődnie, hogy verbálisak lennének” – mondja Cory Silverberg, szexuális oktató, aki díjnyertes könyvet írt a témában Sex Is a Funny Word: A Book About Bodies, Feelings and You címmel. A szakértők egyetértenek abban, hogy már két éves kor előtt érdemes tudatosan figyelni arra, hogy a téma beivódjon a mindennapjainkba. Persze nem mindegy, hogy milyen módon tesszük ezt meg. 

szex, gyerek, kommunikáció
Természetes módon igyekezzünk beszélgetni gyermekünkkel a szexről
Forrás: Shutterstock

A szexológus elárulja: mikor kezdjünk el ténylegesen szexről beszélgetni gyermekeinkkel?

Javasolt minél előbb tudatosan elkezdeni a folyamatot

0-2 éves kor között ez azt jelenti, hogy be kell építeni a különböző testrészek nevét a mindennapi tevékenységekbe, például a fürdetésbe. Persze használhatunk aranyos becézéseket is, de fontos, hogy a gyerek időben megtanulja ezeket a kifejezéseket és azt, hogy nem szégyen a nevükön nevezni még az intim testrészeinket sem. Törekedjünk arra, hogy magától értetődő természetességgel fogalmazzunk – igyekezzünk azt képviselni, hogy a téma semmiképp sem tabu.

Nő fürdeti a gyermekét
Érdemes beépíteni a különböző testrészek nevét a mindennapi tevékenységekbe, például a fürdetésbe
Forrás: Shutterstock

2-5 éves kor között javasolt a határok megismertetése: mi a helyénvaló és mi nem – ha mások megérintéséről van szó. Fontos, hogy még a gyermekek is megtanuljanak kérdezni, mielőtt hozzáérnek valakihez. Ilyenkor érdemes beszélgetni velük arról is, hogy beleszólhatnak abba, hogy ki érintse meg őket – nagyon káros például ráerőltetni a gyerekre, hogy adjon puszit a szomszéd néninek, ha ő nem akar. Fontos közvetíteni feléjük, hogy bármikor beszámolhatnak nekünk arról, ha valaki akaratukon kívül érintette meg őket – még akkor is, ha korábban erről nem mertek beszélni. Érdemes tisztázni például azt is, hogy mikor illik meztelennek lenni.

Ebben a korban már érkezhetnek felénk olyan kérdések, hogy „hogyan lettem én?” vagy: „hogyan került bele a testvérem a pocakba?”. A részletesség mértéke függ attól, hogy a gyermek mennyire képes megérteni a magyarázatot, de semmiképp se ijedjünk meg a kérdéstől, ne tereljük el a témát és ne hazudjunk. Elmesélhetjük gyermekünknek saját születési történetünket is, ami lehetővé teszi a pici számára, hogy a részleteket saját családjára tudja vonatkoztatni.

5 éves kor után fontos téma lehet a digitális terek biztonságos felfedezése, a felnőtt tartalmak esetében például magyarázzuk el nekik, hogy ezek kizárólag felnőtteknek szólnak.

Terhes kismama gyermekével
Érdemes kihasználni az élet-adta tanító pillanatokat
Forrás: Shutterstock

7-8 éves korban a gyermek elkezdi felfedezni a saját testét. Beszélgethetünk vele a maszturbációról – szögezzük le, hogy teljesen normális, de privátban történik – és ilyen korban már elmagyarázhatjuk nekik a szex tényleges működését is. Segítségünkre lehetnek a gyerekek számára, kifejezetten ebben a témában íródott könyvek is – képekkel, illusztrációkkal gazdagítva a beszélgetést.

A mindennapi események (fürdés, családban bekövetkezett terhesség, testvér születése, bevásárlás) mind kiváló lehetőségek lehetnek arra, hogy a téma természetes része legyen a családi életünknek. Érdemes kihasználni ezeket, tanító pillanatok bárhol adódhatnak.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.