Ezt kell tenned ahhoz, hogy növeld a gyereked önbizalmát – Nagyon nem mindegy, hogy csinálod

A gyerekek más nevelési stílust igényelnek csillagjegyük alapján.
Shutterstock -
gyereknevelés tippek-tanácsok önbizalom
A dicséret csodákra képes – motivál, önbizalmat épít, és segít, hogy a gyerek higgyen önmagában. De nem mindegy, hogyan csináljuk. Íme néhány egyszerű, de nagyon hasznos tipp, hogy a dicséret tényleg célba érjen a gyereknél.

Hogyan tudjuk erősíteni a gyerek önbizalmát? Nem csodamódszerekre van szükség, hanem arra, hogy okosan bánjunk a dicsérettel. Amit mondunk, és ahogyan mondjuk, az vagy épít – vagy épp gyengít. A gyerekek pontosan érzik, ha valami csak üres biztatás, és azt is, ha valódi teljesítményüket ismerjük el. A kulcs az, hogy az erőfeszítést is értékeljük, ne csak az eredményt. Így tanulja meg, hogy bízhat önmagában – mert tudja, mire képes. Emily Edlynn, PhD klinikai szakpszichológus tanácsai következnek.

szülő-gyerek, ölelés, bizalom
A gyerekek pontosan érzik, ha valami csak üres biztatás, és azt is, ha valódi teljesítményüket ismerjük el
Forrás: Shutterstock

Tippek, hogyan növelheted a gyerek önbizalmát

1. Csak azt dicsérd, ami igazán számít

Egy gyerek nap mint nap tesz dolgokat – de nem mindegyik egyformán fontos. Ha például hetekig gyakorolt zongorázni, és egy nehéz darabbal állt színpadra, az megérdemli az elismerést. A valódi teljesítmény mögött mindig ott van a befektetett energia, és ezt a gyerekek is nagyon jól érzik - írja a parents.com. 

Ha viszont olyasmiért kapnak dicséretet, amiben nem volt igazi erőfeszítés, az hosszú távon csökkentheti a hitelességedet szemükben.

2. Értékeld az erőfeszítést is, ne csak az eredményt

Megnyert egy teniszmeccset? Szuper! De a puszta „Nagyon büszkék vagyunk rád” helyett mondd inkább: „Ugye milyen jó érzés, amikor a sok gyakorlásnak megvan a gyümölcse?” Így azt is elismered, mennyi munkát tett bele – nemcsak a végeredményt dicséred. 

Ez az üzenet segít neki megérteni, hogy a siker nemcsak a szerencsén múlik, hanem a saját kitartásán is. Ráadásul így megtanulja értékelni a fejlődési folyamatot, nem csak a célvonal átlépését.

3. Ne feledd: az akadályokat is fontos elismerni

Lehet, hogy egy jó jegy mögött hosszú tanulási folyamat és sok kihagyott játékidő áll. Vagy hogy az első győzelem előtt háromszor kikapott. Ha ezekre is figyelsz, és megemlíted, akkor a gyerek érzi: nemcsak a sikert látod, hanem az utat is, amit bejárt érte. Ez különösen fontos akkor, ha úgy érzi, kicsit lassabban halad másoknál – az elismerés ilyenkor bátorításként is hat. Azt üzeni: a nehézségek nem hátráltatnak, hanem erősítenek.

4. Mutasd ki, hogy hiszel benne

Ha dicséred, mondd el azt is, hogy látod benne a lehetőséget – és bízol abban, hogy még nagyobb dolgokra is képes. Ez nemcsak örömmel tölti el, hanem erőt is ad neki a folytatáshoz. A bizalom azt jelenti: látod benne a potenciált akkor is, ha ő épp nem érzi magát a topon. Ilyenkor a szavaid kapaszkodót adnak – és talán éppen ettől fog újra hinni önmagában.

5. Tarts mértéket – Ne vidd túlzásba

Egy gól a meccsen szuper dolog, de nem feltétlenül igényel egy tortás-fényfüzéres minibulit. Egy közös fagyizás, egy társasozós este vagy egy ölelés is bőven elég lehet – a lényeg, hogy örüljetek együtt, de maradjatok hitelesek. 

A túlzásba vitt ünneplés elterelheti a figyelmet a valódi teljesítményről, és irreális elvárásokat is kialakíthat. A mértéktartó öröm viszont megtanítja, hogyan lehet kiegyensúlyozottan megélni a sikert.

6. A jó időzítés kulcsfontosságú

A dicséret akkor működik a legjobban, ha friss. Adj egy pacsit közvetlenül a meccs után, vagy ünnepeljetek még aznap este. Ha csak napokkal később kerül szóba, a hatása jóval kisebb lesz. A pillanat varázsa segít abban, hogy a gyerek átélje a saját sikerét – és kapcsolódni tudjon hozzá érzelmileg. Egy időben adott, őszinte elismerés sokkal többet ér, mint egy elfelejtett gratuláció napok múlva.

7. Ne keverd a dicséretet kritikával

Ismerős mondat? „A szobád még mindig rendetlen, de azért gratulálunk a győzelemhez.” Ez sajnos gyengíti a pozitív üzenetet. A dicséret önállóan is megállja a helyét – nem kell hozzá „de”. Legyen tiszta, őszinte, és csak az adott pillanatról szóljon. 

Egy jól időzített, tiszta dicséret nem rontja el a fegyelmet – épp ellenkezőleg: megerősíti az önbizalmat. Kritikára is van hely, de nem akkor, amikor a gyerek épp örülne egy kis elismerésnek.

8. A dicséret mindig róla szóljon – és csak róla

Nincs szükség összehasonlításokra. Nem kell emlegetni a kitűnő testvért vagy a szorgalmas unokatestvért. A gyerek akkor tud igazán örülni a sikerének, ha érzi: most ő van a középpontban – méghozzá önmagáért. Az összehasonlítás leértékelő lehet, még akkor is, ha nem annak szánjuk. Az egyéni elismerés viszont azt üzeni: fontos vagy nekem, úgy, ahogy vagy.

„Nem nagy ügy” — Mondatok, amelyekkel leromboljuk a legkisebb gyerek önbizalmátKiderült az igazság a középső gyerekekről: valóban ők a család elfeledett tagjai?10 bevált tipp az egészséges párkapcsolatért: így lehet a szerelmetek erősebb mint valaha

 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.