Rágó a gyomorban és romló látás a televíziótól: 6 szülői hazugság, amit bekajáltunk

gyereknevelés, szülői hazugság, tévhitek
Shutterstock - fizkes
gyereknevelés tévhit hazugság
Gyerekként még mindent elhisz az ember a szüleinek, akik ezt rendre ki is használják. Na jó, nyilván nincs semmi rosszindulat a közkedvelt szülői hazugságokban, de azért felnőttként vicces visszagondolni, hogy miket hittünk el nekik.

Azt mind tudjuk, hogy sok zöldséget kell enni, hogy nagyra nőjünk, hogy kell a friss levegő az egészséghez, de mi a helyzet azokkal a szülői hazugságokkal, amiknek semmilyen tudományos alapja nem volt, valamiért mégis mindannyian hallottuk őket? 

gyereknevelés, szülői hazugság, tévhitek
A közkedvelt szülői hazugságok a legtöbb családban jelen vannak. 
Forrás: Shutterstock

Közkedvelt szülői hazugságok, amiket te is hallották

Nesze neked gyermeki hiszékenység

Ma már tudjuk, hogy a szüleink rengeteg megkérdőjelezhető dolgot mondtak nekünk gyermekkorunkban, amikről pontosan tudták, hogy nem fogjuk leellenőrizni, ezért gátlástalanul csepegtették az olyan okosságokat, mint hogy eljön értünk éjszaka a fogatlan guadalupei szűz, ha nem mossuk meg a kezünket étkezés előtt és társai. 

Felnőttként meglehetősen kézenfekvő lehetett a félelmünkre apellálni, azt viszont a mai napig nem értjük, miért terjedtek el ezek az alaptalan szülői hazugságok szinte az összes családban. 

Fogadni mernénk rá ugyanis, hogy legalább négy ijesztő mondat az alábbi listából a te gyermekkorodat is megkeserítette.

1. Fa a gyomorban 

Gyerekkorunk egyik kedvenc menzás csemegéje a gyümölcsleves volt, tele finomabbnál finomabb gyümikkel, amiknek a magját nem mindig volt idő kiköpni, meg hát hova is tehettük volna – egyszerűbb volt hát lenyelni. 

Tettük ezt egészen addig, amíg a szüleink nem közölték velünk, hogy már egyetlen meggymag lenyelésével is azt kockáztatjuk, hogy egy gyümölcsfa kezd el nőni a pocakunkban.

 Hogy miért kellett ezt a felnőttként is felkavaró gondolatot a fejünkbe ültetni, azt sosem tudjuk meg, az viszont fix, hogy ezután úgy óvakodtunk a magoktól, mint semmi mástól. 

2. Tévézés = rossz szem

Annyiszor hallottuk már azt, hogy elromlik a szemünk, ha közel ülünk a televízióhoz, hogy párszor már azon kaptuk magunkat, hogy mi is mondogatjuk a gyerekeinknek. 

Hogy honnan és miért indult ez a tévhit, azt sosem tudjuk meg, mindenesetre teljesen alaptalan: az, hogy milyen közel ülünk a képernyőhöz, egyáltalán nem befolyásolja negatívan a látást. 

Ellenben ha gyermekünk túl közel ül a televízióhoz, az lehet a rossz látás egyik jele, így mindenképp érdemes tesztelni. 

3. Nincs úszás evés után

Kevés annál bosszantóbb dolog volt, mint amikor a strandon lángosozás után várni kellett egy órát, amíg vissza lehetett menni a medencébe őrjöngeni. Ki találta ezt ki? És miért?! Rengeteg kutatás megállapította ugyanis, hogy az étkezés utáni úszás semmilyen esetben nem befolyásolja a fulladás kockázatát. Pláne nem egy 50 centis medencében, kedves anya! 

4. A rágógumi és az ominózus 7 év

Nem teljesen értjük, miért próbálták a szüleink olyan vallásos meggyőződéssel kontrollálni azt, hogy mit nyelünk le, a de a meggymag mellett a másik tiltólistás dolog a rágó volt, ami szüleink szerint 7 évig lebontatlanul marad a szervezetben.

 Bár már akkor is kilógott a lóláb és többen elgondolkoztunk rajta, hogy ez mégis kit érdekel tulajdonképpen, ma már pontosan tudjuk, hogy a rágót bár tényleg nem képes lebontani a szervezet, attól még nem marad a gyomrunkban. 

5. Béka a hasban 

Hogy abban mégis mi kivetnivalót láttak a szüleink, hogy sok folyadékot fogyasztunk és hogy miért kellett azzal ijesztgetni bennünket, hogy béka nő a hasunkban, azt végképp nem értjük, de mégis rengetegszer megkaptuk. És tessék, itt vagyunk felnőttként és applikációkat töltünk le, amik figyelmeztetnek arra, hogy elegendő vizet igyunk a nap során. No comment. 

6. Vizes haj = instant megfázás

Népszerű mondat volt a legtöbb szülőnél a „ne menj ki vizes hajjal a szabadba, mert megázol”, amit gyanítunk, hogy a szüleink is elhittek. Pedig valójában a kettőnek semmi köze egymáshoz, a megfázás és az influenza ugyanis cseppfertőzéssel terjed, testnedvek által. 

Erre van szüksége a gyereknek ahhoz, hogy boldog legyen – Nem a tárgyakon múlik!4 dolog, amit a dán szülők minden nap megtesznek gyerekeikértKi hozza az ajándékot? Pszichológus árulta el, mit mondjunk a gyereknek

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.