A Warwicki Egyetem és a Rákkutató Intézet (ICR) által végzett kutatásból kiderült, hogy azok a férfiak, akiknek a mutatóujja hosszabb, mint a gyűrűsujja, 30 százalékkal kisebb valószínűséggel betegszenek meg prosztatarákban, mint azok, akiknél a gyűrűsujj hosszabb.
"Eredményeink azt mutatják, hogy a relatív ujjhossz segítségével egyszerűen felmérhető a prosztatarák kockázata, különösen a 60 év alatti férfiak esetében" - mondta el Ros Eeles, az ICR professzora, a tanulmány rangidős szerzője. "Ez az izgalmas felfedezés azt jelenti, hogy mindössze az ujjak alapján ki lehet választani azokat, akiket rendszeresen szűrni kell, más tényezők, például a családi kórtörténet vagy a genetikai vizsgálatok eredményeinek figyelembevételével."
A vizsgálatban részt vevő férfiak nagy részének hosszabb volt a gyűrűsujja a mutatóujjánál. A két ujj egyenlő hossza esetén a prosztatarák kockázata nem változott, azonban hosszabb mutatóujj esetén a kockázat 33 százalékkal alacsonyabb volt. A rizikó csökkenése különösen a 60 év alatti korosztályban volt megfigyelhető, ezek a férfiak 87 százalékkal kisebb valószínűséggel betegedtek meg prosztatarákban.
Ujjaink hossza már az anyaméhben eldől |
Ken Muir professzor, a tanulmány társszerzője hozzáteszi: "Tanulmányunk megmutatja, hogy az anyaméhen belüli hormonhatások évtizedek múlva is megjelenhetnek. További kutatásaink során más olyan tényezőket is nagyító alá veszünk, amelyek befolyásolhatják a betegség kifejlődését."
Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.