Az Evenimentul Zilei közlése szerint a fényképgyűjtemény Kolozsvár belvárosában, az egykori Karolina tér egyik régi épületének a padlásáról került elő, miután az épületet egy üzletember megvásárolta. A felvételeket ismeretlen, de szakavatott fényképész készítette 1900-ban, feltételezhetően egy bordélyház reklámozására.
A felvételek egy részét egy kolozsvári férfi digitalizált változatban feltette internetes közösségi oldalára. A felvételeken lenge ruházatba öltözött kalapos hölgyek és jól öltözött, cilinderes, csokornyakkendős urak, egyenruhás diákok kéjelegnek. A közzétevő úgy vélekedett, a képek elsősorban kultúrtörténeti szempontból érdekesek. Azt tartotta különlegesnek, hogy a társadalom által lenézett hölgyek az arcukat is vállalván mertek pózolni a fotós előtt.
Gaal György kolozsvári helytörténész az MTI-nek elmondta, hogy Erdély fővárosában megannyi nyilvános ház működött a századfordulón. Ezek elsősorban az egyetemi diákság, és a tanárok igényeit próbálták kiszolgálni. A Tükrös ház volt a legismertebb a kolozsvári bordélyházak közül. Az úri közönséget kiszolgáló nyilvánosházak elsősorban az egyetem közelében, a szegényebb rétegeket ellátó bordélyházak a Fellegvár oldalában működtek. Működésüket pár évvel a második világháború után tiltotta be a kommunista hatalom.
Forrás: MTI
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.