"Aggályosnak tartjuk, hogy a frissen felfedezett vírusfajta szabadon terjedhet az emlősök között, bár emberi megbetegedést eddig nem diagnosztizáltak" - magyarázta dr. Anne Moscona, a New York-i Weill Cornell Orvosi Egyetem szakértője az mBio című szakfolyóirat legutóbbi számában.
"Az állatokat és az embereket egyszerre fenyegető kórokozók emlékeztetnek minket, hogy a létformák milyen kölcsönhatásban élnek ezen a mozgalmas bolygón" - nyilatkozta dr. Bruce Hirsch, a North Shore Egyetemi Kórház fertőző betegségekkel foglalkozó orvosa, aki egyetért azzal, hogy a fókainfluenza veszélyes lehet az emberi szervezetre. Mivel az emberek és a tengeri állatok közötti direkt érintkezés meglehetősen ritka, a vírusnak más utat kell találnia.
"Az emlősöket megbetegítő vírusok ránk nézve is kockázatot jelentenek. Ez nem feltétlenül fertőzést jelent, sokkal inkább más kórokozótörzsek evolúcióját segíti elő, tehát közvetett kapcsolatról beszélhetünk" - tette hozzá dr. Hirsch. Előfordulhat például, hogy a fókák átadják a fertőzést a madaraknak, fokozva ezzel a kórokozó jelenlétét a környezetben, és növelve az emberekre veszélyes mutáció kialakulásának veszélyét.
Több intézmény - úgymint a Columbia Egyetem, illetve az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatala - kutatói is közreműködtek az új tanulmány elkészítésében. Arra jutottak, hogy az emlősökben található influenzavírusok, például a 2009-ben kirobbant H1N1, átterjedhetnek az emberekre, így a fókákat érintő változat óvintézkedéseket igényel. DNS-vizsgálattal megállapították, hogy 2011-ben összesen 162 fóka halálát okozta ez a betegség Massachusetts, New Hampshire és Maine partjainál.
A beszámoló felhívta rá a figyelmet, hogy a fókainfluenza hasonlít a 2002-ben pusztító madárinfluenzához, mivel képes célba venni egy emberi légutakban is megtalálható fehérjét. "Amikor a vírus megfertőz egy sejtet, majdnem olyan, mintha egy kockát vetnénk el. A kórokozó nyolc elkülöníthető részből áll, amelyek véletlenszerű sorrendet vesznek föl a terjedés során. Egy sejt több vírussal is megfertőződhet, így jönnek létre ellenállóbb és veszélyesebb változatok" - összegezte dr. Hirsch.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.