A kislányok bár hamar megtanulják észrevenni, ha a másik gyerek "szebb", még nem tulajdonítanak különösebb jelentőséget a különbségeknek. A tükör jó barátjuk, ami előtt táncolni, bohóckodni, nevetni, sőt grimaszolni is lehet, mert a tükör azt adja vissza, ami a valóság: egy életvidám gyereket.
Keserű a látvány
A kép azonban rövid időn belül torzulni kezd, és szakemberek szerint ennek a torzulásnak elsősorban éppen a mintakövetés az oka. A kislány azzal az aggodalommal tekint majd a tükörbe, ahogy édesanyja szemléli saját tükörképét. Hunyorogva, szemöldökráncolva, árkokat-ráncokat keresve, keserűen és elégedetlenül. És mosolytalanul.
A Life.hu arra kereste a választ, kinél hol jött el az a pillanat, amikor kritikusan kezdte szemlélni saját magát, valamint arra is, hogy a már nővé érett gyerek visszatalált-e a varázstükörhöz. Képes-e megtalálni a szépet saját magán.
A történet azonban természetesen messze túlmutat az esztétikán, a szépségen, hiszen aki egyébként is elégedetlen önmagával, az nem fogja szépnek látni azt sem, ami szép rajta. A negatív látásmód hatással van az illető teljesítményére, emberi kapcsolataira (különösen a párkapcsolatokra), valamint világlátására is. Aki nem látja szépnek magát, az ellenséges ütközetként élheti meg a világ (mások) közeledését, és nem hiszi el magáról, hogy mások jót hozhatnak számára.
A Dove 2014-es kutatása a nők önelfogadásával kapcsolatban meglehetősen elgondolkodtató eredményeket produkált:
• a nők 90%-a rosszul érzi magát, ha tükörbe kell néznie
• a nők 60%-a nemcsak azt látja, ahogyan kinéz, hanem azt is, ahogyan érzi magát
• a nők 54%-a szerint ők saját maguk legkegyetlenebb kritikusai
• a nők 40%-a kövérnek látja magát
• a nők 30%-a csúnyábbnak érzi magát tükörbenézés után, mint azelőtt
• a nők 25%-a behúzza a hasát, amikor a tükör előtt áll
• a nők 20%-a elmondta, hogy a rossz tükörkép elrontja egész hátralévő napját
A legelgondolkodtatóbb megállapítása a kutatásnak azonban az, hogy hazánkban a nők csupán 1%-a látja magát szépnek. Ez a szám elkeserítően alacsony, és valóban üdvös lenne, ha a női önelfogadás hangsúlyos kérdéssé, feladattá válna. Annál is inkább, mert ahhoz képest, hogy mi nők, csúnyának látjuk magunkat, attól még meglehetősen gyakran nézünk szembe önmagunkkal - kirakatüvegben, visszapillantó tükörben is keressük az önigazoló pillanatokat (naponta minimum hatszor), így gyakran üt nagyot a keserű pillanat: az önmagunkkal szembeni önostorozó, fájdalmas elégedetlenség. A kutatás szerint a nők több mint a fele naponta 50 percet tölt önmaga szemlélésével - a fenti negatív gondolatok társaságában.
Interjúalanyaink segítségével próbáltuk modellezni azt, ahogy a nők látják önmagukat.
Anikó, 29 éves, kereskedelmi asszisztens
Anna, 43 éves, könyvelő
Rita, 32 éves, aerobikedző
Barbi, 40 éves, szociológus
Mariann, 46 éves, pedagógus
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.