Vannak, akik az engergiaitalokra esküsznek, ennél azonban kifinomultabb megoldások is léteznek az ébrenlét fenntartásához és az éberség megőrzéséhez.
A mindentudó ginzeng
Kínában már régóta ismerik és használják a ginzenget mint afrodiziákumot és mint egészségmegőrzőt. A benne található természetes anyagok ugyanis normalizálják a szervezetünk működését, erõsítik a lelki, és a testi ellenállóképességünket, javítják agysejtjeink oxigénfelvevő képességét, az izmaink oxigénfelhasználásának hatásfokát, nem utolsó sorban pedig a szívünk anyagcseréjét. Mivel ezáltal fokozza szellemi és fizikai teljesítményünket, éberebbek és energikusabbak leszünk tőle.
Többféle formában is kapható, de a legcélszerűbb, ha ginzengkészítményként fogyasztjuk, mert így pontosan a szükséges mennyiségű és minőségű hatóanyagot juttatjuk a szervezetünkbe.
Csoki, csoki, csoki
A csokoládé nemcsak finom, de mértékkel fogyasztva egészséges is, ráadásul szuper élénkítő. Egy kutatás szerint a kakaó segít az idős emberek mentális és idegrendszeri épségének megőrzésében. Azok ugyanis, akik 30 napon át napi két csésze kakaóitalt vettek magukhoz, jobb memóriáról és gondolkodásról tettek tanúbizonyságot. A BMJ című szakfolyóirat 2012-ben közzétett felmérése szerint a csokifogyasztás jelentősen csökkenti a szívroham és a stroke kockázatát is.
Korántsem mindegy azonban, hogy milyen csokoládét választunk. Érdemes legalább 70 százalékos kakaótartalmú étcsokit vásárolni, ami kiváló magnézium, és antioxidáns-forrás is egyben.
A mennyei koffein
Így kávézz, és egészséges maradsz című cikkünkből kiderül, hogy a koffein a legnépszerűbb pszichoaktív drog, ennek köszönhetően vált a kávé a mindennapjaink mentőitalává. Amikor felhajtunk egy presszókávét, 60-100 mg koffein jut a szervezetünkbe, ami kitágítja az agy, a szív, a vese és a bőr ereit, emeli a testhőmérsékletet, valamint a légzés- és pulzusszámot. Hirtelen felébredünk, szellemi és fizikai teljesítőképességünk javul, a nyomott közérzetünk helyreáll. A világ máris barátságosabb hellyé válik, legalábbis 3-5 óráig. Ennyi idő szükséges ugyanis ahhoz, hogy a koffein eltűnjön a szervezetünkből.
Azért ne vigyük túlzásba!
Mivel a koffein serkenti a vérkeringést és az idegrendszer működését is, pszichológusok szerint a kávé a szorongásban szenvedők, stresszre érzékenyek esetében felerősítheti az érzelmeket, ezért nekik érdemes mértéket tartani a kávéfogyasztásban. A terhesség alatti túlzott koffeinfogyasztás vetélést okozhat, ezért a kismamák szintén a veszélyeztetett csoportba tartoznak.Magnézium, a csodaszer
A reklámokban főleg a magnézium feszültségcsökkentő hatását hangsúlyozzák, ennél azonban sokkal többre képes. Ez ugyanis az egyik legsokoldalúbb ásványi anyag: központi szerepet játszik a szív- és érrendszer működésében, a fehérje-, zsír-, szénhidrát-anyagcserénkben, de részt vesz többek között az idegrendszer és az izmok működésében, az energiatermelésben, a csontok és a fogak felépítésében is. Jelentős szívritmus-szabályozó hatása van, elősegíti az inzulintermelést és -felhasználást is, oldja az izomgörcsöket, hatásosan csökkenti a vérnyomást. Enyhíti a premenstruációs tüneteket, a menstruációs görcsöket, növeli a csontok sűrűségét, és tágítja a légutakat, tehát időnként az asztma kezelésénél is hatásos lehet. Kiváló agyserkenő, így ha nem élünk vele, fáradékonyság és idegrendszeri problémák léphetnek fel.
Korábbi cikkünkből kiderül, hogy a szervezetünknek minden nap szüksége van, illetve lenne rá, de csak keveset tudunk tárolni belőle. A stressz, a fizikai munka, illetve néhány betegség és gyógyszer ugyanis csökkenti a magnéziumszintünket.
Judit, 40, tanácsadó:
A valódi felokosítószernek tartom a magnéziumot és B6-vitamint tartalmazó készítményeket. E két összetevő közül a B-vitamint felejtés elleni vitaminnak hívják, a magnézium pedig az asszociációs meződet tágítja ki. Mindenről eszedbe jut valami, igazi vizsgára való csodaszerek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.