Depressziót okozhat az Omega3 hiánya?

Forrás: Thinkstock -
betegség depresszió Omega3 omega3 források egészség halolaj
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A szív- és érrendszeri betegségek, és a depresszió gyakoribb betegséggé váltak, mint eddig valaha. A kutatók szerint a megfelelő Omega3 zsírsav fogyasztása megelőzheti ezek kialakulását.

Bizonyították az összefüggést

Joseph Hibbeln lipidkutató vetette fel először 1995-ben, hogy a depresszió és az Omega3 zsírsav hiánya között összefüggés van. Hibbeln szerint a depressziós állapot tulajdonképpen a jótékony zsírsav hiányában rosszul működő agy működészavara, amit orvosolni lehet megfelelő Omega3 bevitellel. Egy másik kutatás is rámutatott az összefüggésre: az orvosok észrevették, hogy minél súlyosabb a depresszió, annál alacsonyabb az adott beteg Omega3-szintje. A kutatási eredményeket a statisztikák is alátámasztják: azokban az országokban, ahol sok halat esznek, például Japánban, sokkal ritkábbak a depressziós esetek, és minél kevesebb halat fogyaszt az adott népesség, annál több depressziós beteg él közöttük. Még a szülés utáni depresszióval is kapcsolatba hozták már az Omega3 hiányát, hiszen a terhesség során a magzat saját szükségleteit az anyai szervezetből fedezte, így szülés után - megfelelő pótlás hiányában – az anyánál nagy fokú Omega3 hiány jelentkezhet.

Forrás: Thinkstock

Így javít a kedélyünkön az Omega-3

Az Omega3 nevű telítetlen zsírsav lehetővé teszi a kortizol nevű stresszhormon termelődésének lelassulását, emellett hat a szerotonin nevű boldogsághormon arányának növekedésére is.
Mindemellett a foszfatidiliszerin nevű, memóriajavító és depresszió-ellenes zsírszerű anyag fokozódását is elősegíti – így elkerülhető az alacsony dopamin-szint is, mely szintén felelős lehet rosszkedv és szorongás kialakulásában. Az Omega3 hiánya ráadásul növeli a citokin-arányt is, amitől fokozódik a depresszió megjelenésének veszélye. A rosszkedv és a hangulatingadozások elkerülése mellett az Omega3 fogyasztása az egész szervezetre jótékony hatással van, javítja a keringést, a szem, a szív, és az agy állapotát, az állóképességet, és belső szerveink működését.

Természetes Omega3 források

A legjobb természetes forrásokból fedezni Omega3 szükségletünket. A legtöbbet a hering, a makréla, a szardínia, a pisztráng, a lazac és a tonhal tartalmazza, így ezeket kéne rendszeresen fogyasztanunk. A többi tengeri herkentyű, mint például a kagyló, a rák, a friss tengeri alga és a tőkehal szintén jó Omega3 források. A növényi források közül – bár ezek kevésbé hatásosak – kiemelendő a lenmag, a szója, az olajbogyó, a babfélék, és a dió. A halakkal kapcsolatban egyre több kutatás hívja fel viszont a figyelmet arra, hogy bár az Omega3 szintjük magas, a környezetszennyezés és más okok miatt egyes halak – például a zsindelyhal, a kardhal, a cápa és a makréla - higanyt tartalmazhatnak, más halak pedig – ide tartozik a lazac és a pisztráng - klórozott bifenil tartalmú káros anyagokat raktározhatnak. Ezért meg kell válogatnunk, milyen forrásból származó halat fogyasztunk, vagy ha erre nincs lehetőség, válasszunk ellenőrzött, természetes forrásból származó mélytengeri halolaj-kapszulákat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.