Más lesz jövőre a menzás gyerek! Ez változik a sulikban

Forrás: Thinkstock -
betegség egészséges táplálkozás egészség menza OEFI
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Nemcsak a napi menü változik majd januártól az óvodákban, iskolákban: ennél jóval átfogóbb pozitív változás indulhat el. 

Az egészséges étkezés nemcsak a fejlődő kis szervezetekre van hatással, de a gyermekek gondolkodására, és környezetére is kihat.

Forrás: Thinkstock

Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár a megújult közétkeztetés körüli változásokról, díjakról beszélt:

„Éppen most fogadtunk el egy olyan rendelkezést, amely szerint 2016 januárjától bővítjük az ingyenes közétkeztetésben részt vevők körét. Míg a jelenlegi helyzetben a gyermekek több, mint ötven százaléka étkezik ingyenesen, a jövőben az óvodás és bölcsődés gyerekek kétharmada számára lesz elérhető a térítésmentes étkezés. Mindezek mellett a jelenleg is fennálló kedvezményezetti kört továbbra is fenntartjuk, és bővítjük, tehát 2015 januárjától az új, egészségesebb menza a gyermekvédelmi kedvezményben részesülők számára továbbra is ingyenes marad, az iskolákban a nagycsaládosok ötven százalékos kedvezménye sem változik – kivéve 2016-tól, amikor a tervek szerint száz százalékos kedvezmény jár majd számukra. Az újfajta ételek elkészítése nem kell, hogy áremelkedéssel járjon, de erről már az önkormányzatok és a közétkeztetők döntenek. Tapasztalataink azt mutatják, hogy amennyiben a cégek helyi termelőktől szerzik be az alapanyagokat, akkor nem feltétlenül kerül majd többe ugyanaz az adag, ám minőségi étel.

Lassan járj, tovább érsz

A kedvezményesen étkezők körének bővítése szorosan összefügg a jó minőségű és megfelelő mennyiségű étel nyújtásával, amelynek minden gyermek tányérján ott a helye – de nem mindegy, hogy mikor és hogyan.

„A közétkeztetési rendelet előírásait ugyan januártól be kell tartani, de szigorú szankciókat csak szeptembertől szabunk majd, pontosan azért, mert mint minden változásnál, itt is a fokozatosság segíti az előrehaladást. Időre van tehát szükség ahhoz, hogy a gyerekek étkezése minden szempontból a lehető legjobb legyen. A legfontosabb azonban az, hogy meleg ételhez, és megfelelő energiabevitelhez jussanak a gyerekek – ami a szükségesnél ne legyen se több, se kevesebb.”

Forrás: Thinkstock

A gyermek visszahat a családra

Az új közétkeztetés bevezetéséhez szükség van a családok szülők, pedagógusok támogatására, szoros együttműködésére.

„Nem kell tartani attól, hogy az évtizedeken át megszokott bukta helyett a gyerekek majd búzacsírát kapnak egyik napról a másikra a tányérjukra, de szép fokozatosan új élelmiszereket is bevezetünk, miközben megőrizzük a hagyományos magyar konyha ízvilágát. Természetesen a közétkeztetőket nem hagyjuk magukra, minta receptekkel, komoly felkészítő kampánnyal segítjük őket az átállásban. A mintamenza program segítségével igyekszünk megmutatni, hogy az egészséges étel lehet szép és finom is. Ha a gyermek otthon is megkapja ezt a megerősítést, ha a szülők és a pedagógusok részéről is érzi a támogatást, akkor elérhetjük, hogy egészségesebben fejlődjenek. Bízom abban hogy az újfajta közétkeztetés a családra is vissza tud hatni, és akár a gyermekek mutathatják meg, hogy kevesebb sózással, cukrozással is finomakat ehetünk.”

A Life.hu az elmúlt időszakban több alkalommal is foglalkozott a közétkeztetés kérdésével. Az Országos Egészségfejlesztő Intézet munkatársai, többek között Fekete Krisztina dietetikus segítségével járta körbe a témát. Videócikk készült arról, hogy "Mi kerül a tányérra?", de írtunk arról is, hogy 2015-től gyökeresen változik meg a közétkeztetés a gyermekeket ellátó intézményekben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.