Szilikon az űrben? Így viselkednek a mellimplantátumok a súlytalanság állapotában

Többek között Katy Perry is része volt annak az űrbe küldött csapatnak, akik hétfőn tettek rövid látogatást a világűrben. Az űrutazás azonban nem csak azért fontos, mert kizárólag nőkből állt a legénység. Élőben letesztelhették, hogy a mellimplantátumokra és különböző fillerekre milyen hatással van a súlytalanság, mivel még nem járt olyan nő az űrben, akinek szilikonmellei voltak – egészen mostanáig.
2025. április 14-én Blue Origin önvezető űrhajójának expedíciója nemcsak azért maradt emlékezetes, mert Katy Perry is az utasok között volt. A legénység kizárólag nőkből állt, egyikük pedig korábban több plasztikai műtéten, implantátum-beültetésen is átesett.
Lauren Sánchez az első nő aki mellimplantátumokkal emelkedett az űrbe.
Sánchez - aki az űrutazást finanszírozó Jeff Bezos menyasszonya - nem az egyetlen tagja a csapatnak, aki plasztikai sebész szolgáltatásait vette igénybe, hisz maga Katy Perry is kapott töltőanyagot a szeme alá karikák ellen. Viszont mellimplantátuma csak neki van, ami azonnal felveti a kérdést: milyen hatással lehet az űrutazás a mellimplantátumokra és fillerekre?
Az orvosok érdekes módon nem elsősorban magát a súlytalanságot tartják a legfőbb rizikófaktornak.
Komolyabb gondot a rakéta kilövésekor a gravitáció elhagyásához szükséges 9654 km/h sebesség okoz, mely nyírófeszültséget idézhet elő a testben.
Ez a fizikai jelenség azt takarja, amikor az anyag egyes részeire párhuzamosan hat a nyomás, így az egyes részecskék ellentétes irányba tolódnak, ami mellimplantátum esetén a szilikon elmozdulását, sérülését veszélyezteti. Egy 2013-as tanulmányban említették, hogy azok a nők, akik nagy magasságban repültek, szorító érzést éreztek mellkasukban, amti az implantátum és mell szövetei között fellépő nyomáskülönbség hatására kialakult gázok okoztak.
Az orvosok azonban megállapították, hogy a tanulmányban említett mellimplantátumok még régebbi típusúak, hígabb töltőanyagot tartalmaztak. A modern implantátumok szilárdabb héjjal, sűrűbb géllel rendelkeznek, így jobban rögzülnek a környező szövetekhez, következésképp kicsi az elmozdulás esélye.
A botox-szal és különböző töltőanyagokkal kapcsolatban továbbra is voltak aggodalmak, elsősorban az orvosi szilikonnal. Míg a legtöbb töltőanyag, például a hyaluronsav beépül a szövetekbe és sűrű, szilárd anyagként működik, addig az orvosi szilikon folyékony marad, ami nagy sebességen a G-hatás miatt elmozdulhat, duzzanatot, torzulást okozva.
A modern dermális töltőanyagok direkt úgy lettet kifejlesztve, hogy beépüljenek és emberi szövetként működjenek, így nem valószínű, hogy komolyabb problémák lépnének fel.
Egyesek még azt is meg merik kockáztatni, hogy a súlytalanság hatására a töltőanyag, a botox elhelyezkedésének változása még előnyösebbé teheti az arcot, mivel gravitáció hiányában megemeli azt. Katy Perry és a Blue Origin legénysége mindenesetre sértetlenül tért vissza a földre, és a jelek szerint komplikációk nélkül vészelték át életük legnagyobb kalandját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.