A tanulmány fővizsgálója, Prof. Nordestgaard (University of Copenhagen) szerint az a tény, hogy korábbi adatok szoros összefüggést véltek felfedezni a D-vitaminhiány és a fokozott halálozás között, inkább arra vezethető vissza, hogy a D-vitaminhiány az egészségtelen életmód, a rossz körülmények és táplálkozás markere (jelzője), és ez torzíthatta el a korábbi megfigyeléses vizsgálatok eredményeit.
A dán kutatócsoport tanulmánya a résztvevők genetikai vizsgálatán alapult – ugyanis a gének eltérései nem magyarázhatóak az egészségtelen életmóddal vagy rejtett betegséggel.
Így is meglepő volt, hogy egyes betegségekkel szemben kimutatható volt a D-vitamin védő hatása. A kutatók ugyanis nem számítottak arra, hogy a genetikailag alacsony D-vitaminszint befolyásolja a mortalitást. Meglepetést okozott, hogy összefüggést találtak a daganatos és egyéb okú mortalitással. Igaz, az összefüggés így is csak a szignifikancia határán volt, így az eredmények alapján még nem lehet biztosan állítani, hogy a D-vitamin pótlás előnyös a daganatos mortalitás csökkentésére, vagyis mindennapi terápiás gyakorlatunkat ezek az eredmények még nem fogják megváltoztatni.
Amíg a D-vitamin pótlást vizsgáló két nagy randomizált tanulmány, az amerikai Vitamin D and Omega-3 trial (VITAL) és a Finnish Vitamin D Trial (FIND) 2017-re várható eredményei nem látnak napvilágot, a kardiológiai szempontból legalábbis mindössze a természetes módon történő D-vitaminpótlás javasolható, vagyis az óvatos napozás valamint a D-vitaminban gazdag étrend, pl. az olajos halak fogyasztása.
A D-vitaminpótlás hatását más összefüggésben is vizsgálták. Hogy melyek ezek, és hogy a D-vitaminpótlás valóban előnyös hatással van-e a vérnyomásra, kiderül a Szívderítő.hu cikkéből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.