Az eredményekből az derült ki, hogy egy bizonyos hormon alacsony szintje összefüggésben áll a zsíros ételek előnyben részesítésével, és azzal, hogy valaki nem az éhség csillapítására, hanem pusztán élvezetből eszik.
A Cell Reports szaklapban megjelent kutatás kimutatta, hogy amikor a kísérleti egerekben a glükagon-szerű peptid 1 (GLP-1) szintje csökkent a központi idegrendszerben, az állatok túlettek, és több magas zsírtartalmú táplálékot fogyasztottak. Ehhez hasonlóan amikor a hormon szintje megemelkedett, az egerek kevesebbet ettek, és kevésbé vonzották őket a zsíros ételek.
A kutatók azt remélik, hogy felfedezésük a kábítószer- és az alkoholfüggőség kezelésében is jelentős előrelépéshez vezethet.
„Azok az egerek, amelyek alacsony GLP-1 szinttel rendelkeztek, kalóriaszükségletüket meghaladó mennyiséget ettek, és vonzották őket a magas zsírtartalmú ételek” – mondta a tanulmány társszerzője, Vincent Mirabella, a Rutgers Egyetem munkatársa. „Ezzel szemben amikor megnöveltük a GLP-1 jelzését az egerek agyában, ezzel gátolni tudtuk a zsíros ételek iránti preferenciát.”
A GLP-1 peptidek kis aminosav szekvenciák, amelyek különféle funkcióval rendelkeznek, többek között azt is befolyásolják, hogyan szabályozza a szervezet a táplálkozást. A vékonybélben és az agyban lévő sejtek is kiválasztják ezeket, és jelzik az agynak, mikor teltünk el.
Egyelőre nem tudjuk pontosan, hogyan járul hozzá az agyban felszabaduló GLP-1 az étvágy szabályozásához, de a kutatók most már úgy vélik, hogy a túlevést és az elhízást hatékonyabban lehet az agy jutalomközpontjában lévő idegsejtek célzásával, mint a test egészének célba vételével kontrollálni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.