A jelenlegi kutatásokat már megelőzték korábbi klinikai vizsgálatok, melyek során kevés bizonyítékot találtak a szakértők arra vonatkozóan, hogy a kannabinoidok hatékonyak lennének gyógyászati célra. Mindez persze akkor sem törte meg a marihuána orvosi célú felhasználásának sikerét, melyet egy új vizsgálat is alátámaszt.
A kannabinoidreceptorok az emberi szervezetben is megtalálható receptorok, amelyeket a kannabisz növény bizonyos összetevői képesek aktiválni.
Korábban az izraeli Tel-avivi Egyetem és Héber Egyetem munkatársai arra az eredményre jutottak, hogy a kannabinoidok befolyásolják a vázrendszer működését, és a csontképződés is serkenthető a receptorokon keresztül, ami gátolja a csontvesztést. Tehát például a csontritkulás kezelésében is hatékony lehet.
„A kannabinoiddal rokon vegyületek klinikai jelentősége ezen a ponton már tagadhatatlan”
A vizsgálatokban elsősorban a kannabidiol hatásait tanulmányoztuk, aminek gyulladáscsökkentő hatása van, ugyanakkor pszichoaktív hatása nincs. Hozzátette, hogy még nagyon sok a tennivalójuk van addig, amíg a megfelelő kezelési módot is megtaláljuk, teljesen világos, hogy
el kell választani a kannabisz klinikai gyakorlatban történő felhasználását a pszichoaktív alkalmazástól.
A Journal of Bone and Mineral Research című folyóiratban közzétett vizsgálatban dr. Gabet munkacsoportja a kannabidiol (CBD) hatását vizsgálta patkányok combcsontjának középső részét érintő törések esetében.
A patkányok egyik csoportjának CBD-tartalmú injekciót adtak, a kísérleti állatok másik csoportja pedig olyan injekciót kapott, ami a CBD-n kívül tetrahidro-kannabinolt (THC) is tartalmazott. A vizsgálat eredményei szerint 8 hét elteltével jelentős javulást lehetett megfigyelni a csont gyógyulását tekintve azoknál az állatoknál, amelyek csak CBD-t kaptak.
Dr. Gabet így foglalta össze az eredményeket:
„A vizsgálat során azt találtuk, hogy a CBD önmagában erősebbé tette a csontokat a gyógyulás során, segítette a kollagénmátrix érését, ami nélkülözhetetlen a csontszövet kialakulásához.”
Ugyan sokan aggódtak amiatt, hogy a marihuána gyógyászati célú felhasználásának legalizálásával többen fogják szórakozásra is használni, vizsgálatok eredményei szerint a kamaszok körében erre nem volt példa.
A fű másik oldala
Az egyik leggyakrabban lefoglalt kábítószer a kannabisz, amelyet átlagban kb. 14,6 millió 15–34 év közötti európai fiatal használ rendszeresen. Magyarországon évről évre egyre fiatalabbak próbálnak ki valamilyen tudatmódosító szert. A drogellenes világnap alkalmából ITT írtunk a témáról bővebben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.