Az óvodás kislány vigasztalhatatlanná vált, és sírt, amikor szülei akár csak egy percre is el akarták venni tőle az eszközt.
Rögeszmésen ragaszkodott hozzá, teljesen a tablet rabjává vált. Naponta 3-4 órán keresztül használta, ha pedig elvettük volna tőle, hisztérikusan reagált”
Nulla éves kortól kezdődik
Az eset nagy visszhangot váltott ki az olyan szülők körében, akik hasonló módon hagyják, hogy gyerekeik unalmasabb óráikban okostelefonjaikat vagy táblagépeiket nyomogassák. Azonban a közelmúltban az Iowai Egyetemen végzett brit kutatás szerint 2015-ben egyáltalán nem meglepő tény, hogy a gyermekek egyre fiatalabb korban kezdenek el érdeklődni a fejlődő technika iránt. Nagyon fiatalon!
Az Iowai Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, hogyan tudják már az egészen kicsi csecsemők is használni a tableteket, ezért több mint 200 videót elemeztek ki a témában – írja az egyetem honlapja. A kutatást vezető Juan Pablo Hourcade elmondta, hogy kétéves korra a videókban látott gyerekek 90 százaléka már használni tudta a tabletet, míg a 12-17 hónaposok körében ez az arány valamivel több mint 50 százalék volt. A használat során csupán bizonyos alkalmazásokat tudtak elérni, néhányhoz felnőtt segítségére volt szükségük. A szakemberek azt is megfigyelték, hogy sok gyerek egyéves korára a két kézzel és az összes ujjal történő tablethasználatról váltott a felnőttektől látott, mutatóujjal történő használatra.
A megfelelő családi rendszer lehet a védőburok?
Somogyi Katalin, a Life.hu klinikai pszichológusa szerint ebben a szituációban a környezeti hatásokat nem lehet, és nem is érdemes kiküszöbölni; ha otthon tablet van a családban, a pici gyereket érdekelni fogja.
„Ilyenkor azért célszerű önvizsgálatot tartani, hogy napi hány órában nézegeti a szülő a tabletet, mert ezzel mutatunk példát a picinek. Ami minket érdekel, az fogja a kisgyermeket is egyre jobban érdekelni. Manapság szinte mindenki valamennyire internetfüggő, de érdemes megfontolni, hogy a gyermekünket mennyire szeretnénk azzá tenni. Ezek a kütyük »bébiszitterként« üzemelhetnek, ha a szülők fáradtak, ez nem is baj, de az időkeretekre oda kell figyelni. Fontos, hogy szabjunk időhatárt (kb. 10-20 percet), ne legyen végtelenítve ez a történet.”
Karnyújtásnyira a pedofilok
Idősebb korban már nem csupán a függőséggel, de a pedofíliával is szembe kell néznie egy gyermeknek az internet világában. Ennek belátható veszélyeiről és végzetes következményeiről ITT írtunk!„A gyermekek védelmét az időkorlátos internetezés és a családi rendszer hatékony kommunikációja biztosíthatja. Vannak olyan játékok, amik fejlesztik a koordinációt, a reflexeket, a logikai készséget, esetleg idegen nyelvet is tanulhat a gyerek. Nyilván szociális készségfejlesztő játék nem található az interneten, ezt csakis a szülő odafigyelése fejleszti, ahogy ráhangolódik a gyerek természetes kíváncsiságára, és a gyerek érettségi szintjéhez igazítja a kommunikációt. Az a cél, hogy a gyerek minél jobban megértse magát és a világ működését. Mostanság ez egyre inkább fontosabbá kezd válni, főleg az önérvényesítés és szociális készségek fejlesztésében” – mondta Kata.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.