A University of Queensland kutatása során közel 2000 ausztrál felnőttet kérdeztek a szakemberek mielőtt és miután szülővé váltak. A fő fókusz a gyereknevelés és a házimunka volt: kiderült, hogy a férfiak a gyerek születése előtt ugyan hajlandóak voltak osztozkodni a házimunkán, de később már kényelmesebbnek találták azt a konzervatív álláspontot, hogy a nő helye a konyhában és a gyerek mellett van.
A kutatást vezető Janeen Baxter társadalomtudós elmondta: “A jelenség gyökere nem a biológiában, hanem a társadalmi konstrukcióban rejlik: az egész rendszer a nő feladataként tekint a gyereknevelésre, miközben a férfi pénzt keres. A háztartási szerekről szóló reklámok a nőket szólítják meg, a benzinkutak mosdóiban a női vécékben lehet csak pelenkázni, a szülői szabadság a munkahelyeken főként nőknek jár, az iskolák szülői munkaközösségei a nőkhez illeszkednek… egyszóval egy száz évvel ezelőtti modellt forszíroz ma is a társadalom.
Éppen ezért a nők egy jelentős részére is hasonló hatással volt a szülői szerep: nagyobb arányban vélekedtek úgy a gyerek születését követően, hogy a nők fő életfeladata a gyereknevelés. Ez elsőre ellentmondásnak tűnik, hiszen ők dolgoznak többet a jövőben alacsonyabb bérért, viszont Baxter szerint érthető is: ezek a nők, akik tudat alatt úgy érzik, hogy nincs más alternatíva, szeretnék maguk számára is megideologizálni a változásokat, ezért felnagyítják saját jelentőségüket anyaként, hogy értelmet adjanak a lemondásaiknek.
A szakember azt is elmondta, hogy a megoldás abban rejlik, hogy társadalmi szinten jobban figyelünk az egyenlő munkamegosztásra és mindkét szülő fontos szerepére a gyereknevelésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.