Mint írták, minden 12. életévét betöltött 7. osztályos lánygyermek jogosult a térítésmentes oltásra, így a tanév első napjaiban ezeknek a gyerekeknek a szülei egy nyilatkozatot kaptak, amelyben kérhetik az oltást.
A vakcinát a felkarba adja be az iskolaorvos, és ahhoz, hogy a védettség kialakuljon, két oltásra van szükség hat hónap különbséggel. A védettség kialakulásához mindkét adag beadására szükség van - emlékeztetett az ÁNTSZ. Hozzátették: az oltóanyag biztonságos, nem tartalmaz sem élő vírust, amely szaporodhatna a szervezetben, sem a vírus genetikai anyagát, amely a sejtekbe beépülve megváltoztathatná annak működését.
Az oltás éveken keresztül jelentős védelmet nyújt a lányok számára a HPV-fertőzés következtében kialakuló méhnyakrák ellen. Az állam által biztosított, méhnyakrák elleni védőoltás és annak beadatása a jogosultak számára mindkét dózis esetében térítésmentes, a költségeket a központi költségvetésből fedezik.
Az elmúlt tanévben 38 ezer magyar család kérte a védőoltást, ami a jogosultak több mint négyötöde volt - írták.
Megelőzhető, mégis százan halnak bele
Magyarországon évente négyszázan halnak bele egy olyan alattomosan fejlődő betegségbe, amelyet nem is lenne olyan nehéz megelőzni. A méhnyakrákot okozó HPV-vírus ellen létezik védőoltás, szűrővizsgálatokkal pedig még időben észre lehet venni bármilyen elváltozást - ám a rutinszűrés sokszor kevés. A Life.hu ITT járt utána szakértő segítségével, milyen más megelőzési formák léteznek. A HPV-vírus fajtáiról, tüneteiről bővebben ide kattintva olvashatsz.Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.