Jobban híznak, akik azt hiszik, hogy a génjeik miatt van
![](https://cdn.life.hu/2023/12/9R8nQf_oAYAWLrsYRTJUlmNQ2YELdj5YoHwPzAtMBpA/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2I5NmM1NjgxMWE4MzRkOGU5M2VlYjJlMTYzNGU3MTNk.jpg)
Az eredmények szerint a DNS-sel szembeni kiszolgáltatottság érzése magasabb testtömegindexszel jár együtt. Ez a fajta szemlélet ugyanis „olyan magatartásra ösztönözhet, mely inkább rövid távon járnak előnyökkel, például egészségtelen táplálkozásra és a mozgás elkerülésére” – írja a szerzőként közreműködő Dr. Jessica Alquist és Dr. Mike Parent. Ráadásul azok, akik öröklöttnek hiszik a túlsúlyukat, mellőzik a fogyásra vonatkozó tanácsokat.
Amennyiben viszont az orvosok felveszik a harcot a kijelentéssel, hogy a testsúly megváltoztathatatlan lenne, a páciensek nagyobb eséllyel kapnak motivációt a jobb táplálkozásra és a több mozgásra.
„Genetikai adottságaink valóban hajlamot jelentenek, a környezetünket viszont igenis befolyásolhatjuk, csakúgy, mint a testmozgást és a táplálkozást” – magyarázta az eredmények kapcsán Sharon Zarabi New York-i táplálkozási szakértő.
Alquist és Parent csaknem 4 200 férfit és 4 700 nőt vett górcső alá. Kiderült, hogy minél idősebbek, annál szorosabb az összefüggés a túlsúlyra való genetikai hajlam hite és a rossz táplálkozás között. A rossz táplálkozást a túl kevés zöldség és gyümölcs, a túl sok étterembe járás, illetve a több mirelit- vagy készétel jellemezte, továbbá a tápérték-címkék figyelmen kívül hagyása.
Zarabi szerint fontos lenne mindenkinek megértenie, hogy a gének hatása nincs feltétlenül kőbe vésve. Az eredmények a Health Education and Behavior szeptember 8-i számában jelentek meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.