A szintetikus hormont tartalmazó spray-t már az éjszakai bevizeléstől szenvedő gyerekeken is sikeresen alkalmazták, és úgy tűnik, az idősebbeknél is hasonló eredmények érhetőek el vele.
Amint arról a kutatást vezető dr. Jed Kaminetsky, a New York Egyetem Langone Orvosi Központjának munkatársa beszámolt, az éjszakai vizelési inger az ötven év felettieknél igen gyakori panasz, aminek olyan járulékos hátrányai is lehetnek, mint a kialvatlanság, illetve az esetleges elesésekből adódó sérülések. A több millió érintett éjszakánként akár kétszer vagy még többször is felkel vizelni, aminek a megnagyobbodott prosztata mellett hólyagprobléma, keringési zavar vagy elhízás is lehet a hátterében.
A SER-120 nevű orrspray dezmopresszint tartalmaz, ami a természetesen előforduló vazopresszin nevű hormon alacsony dózisú, mesterséges változata. Használatával akár 4-6 órán keresztül is késleltethető a vizelési inger alvás közben, és hatása ébredés után, a folyadékfogyasztással meg is szűnik.
A kutatás során 1400, ötven évnél idősebb férfit és nőt kísértek figyelemmel, akik mindegyikénél előfordult már éjszakai vizelési inger. A vizsgálat három hónapja alatt a résztvevők egy része dezmopresszin spray-t használt, a másik része pedig placebót, és mindannyiukat megkérték, hogy három napon át vezessenek naplót vizelési szokásaikról, illetve töltsenek ki egy életminőségüket felmérő kérdőívet. Az eredmények azt mutatták, hogy a dezmopresszin spray-t használóknál jelentősen csökkent az éjszakai vizelési ingerek száma, ezzel egyidejűleg nőtt náluk az egybefüggő alvással töltött órák mennyisége, valamint az általános életminőségük is javult.
Az Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszer Ellenőrzési Hivatala (FDA) egyelőre még nem hagyta jóvá a spray használatát, mivel még további vizsgálatokat tart szükségesnek a biztonságával kapcsolatban. Egyes vizsgálatok szerint idősebbeknél a vér nátriumszintjét csökkenti a szer, ám alacsony dózissal ez a mellékhatás minden bizonnyal kivédhető.
Dr. Julien Dagenais, bostoni urológus egészen más megközelítésből vizsgálta az éjszakai vizelési inger kérdését. A szakember több mint 10 000 húsz évesnél idősebb férfit és nőt kísért figyelemmel 2005 és 2010 között, akik közül azok, akik többet mozogtak, kisebb mértékben szenvedtek ettől a problémától. Dr. Dagenais szerint a rendszeres testmozgás gyulladáscsökkentő hatása minimalizálhatja a vizelési kényszert. Mindkét kutatás részleteiről az Amerikai Urológiai Szövetség éves találkozóján számolnak be a vizsgálatot végző szakemberek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.