„A legfontosabb ilyen kritikus időszakban, hogy a kisbabák hűvös helyen legyenek. A sétát időzítsük a kora délelőtti, vagy késő délutáni napszakra” - mondja a főorvos, aki kiemeli, hogy a legnagyobb veszélyt a kisbabákra a folyadékvesztés jelenti. „Vannak a szopós, anyatejes csecsemők.
Nekik is fokozódik a folyadékszükségletük a nagy hőségben, de ezt, az igény szerinti szoptatással megadhatja a babának az édesanya. Ilyenkor az anyatej funkciója a folyadékpótlás, vagyis nem kell megijedni, ha többször szeretne enni a gyerek.
Más folyadékot - babavíz vagy visszahűtött felforralt csapvíz - ilyen korú gyerekeknél, csak láz, vagy hasmenés esetén, orvosi egyeztetés után adjunk” – részletezi a szakember, aki ezután kitér a kisbabák második csoportjára, a tápszeres csecsemőkre.
„A hozzátáplálás idején már adhatunk, forralt és lehűtött csapvizet. Szabó András professzornak jelent meg egy remek cikke a témában, amely arról szól, hogy kánikulában ne csak vizet kapjon a gyerek. Azt javasolja hogy nagy melegben tejet, gyümölcslevet, levest és tápszert kapjon. Ebben a korban ugyanis, már nemcsak a folyadékvesztésről, hanem elektrolit vesztésről is beszélünk. Egyéves kortól aztán mindenféle folyadékról beszélhetünk, de kerüljünk a cukros italokat. Nyáron egyébként is kevesebb kalóriára van szüksége a szervezetnek. Jöhet a cukor nélküli limonádé, a természetes gyümölcslé, vagy gyümölcslevesek és persze a szénsavmentes víz.”
TILOS: Ne itassátok jéghideg vízzel a gyerekeket. A kicsik is verejtékeznek, ezzel pedig hűtik a saját kis testüket. Ha langyos folyadékot adunk nekik inni, akkor megmarad a verejtékezés és az önhűtés, de ugyanez nem működik, ha nagyon hideg italt kapnak.
Dr. Abdulrahman kiemeli azt is, hogy sokan rosszul használják a klímát, ha kisbaba van a házban. „A klíma, légkondi – akár a lakásban, akár az autóban – nem tilos, de nem is jó, ha állandóan megy. Akkor kapcsoljuk be, ha a gyermek nincs a szobában, valamennyire hűtsük le a levegőt, de a legjobb megoldás, a reggeli szellőztetés és a sötétítőfüggönyök, árnyékolók használata.”
Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ebben a kánikulában elég, ha a szabadban játszó vagy fürdőző gyerek nyakába egy vizes törülközőt adnak, esetleg fehér pólóval védekeznek. „Ezzel ugyan nem ártunk, de nem is segítünk sokat. Az jó, ha délelőtt és késő délután a gyerekek pancsolhatnak, akár a strandon, akár egy kerti medencében, kádban, mert ezzel hűtik magukat. De délelőtt 11 és délután 4 között ne legyenek a napon! A gyerekeknek ebben a hőségben viselniük kell valamilyen kalapot vagy sapkát, ami védi őket az erős napsütéstől” - figyelmeztet a szakorvos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.