Kalapácsujj betegséget okoz a nagyon magas vagy nagyon keskeny orrú cipő

Forrás: Shutterstock -
lábbeli magas sarkú kalapácsujj keskeny
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A kalapácsujj az egyik leggyakoribb, de méltatlanul keveset említett lábfejbetegség, pedig nem csak a járás során okozhat komoly problémákat, de a gerincünknek sem tesz jót hosszú távon. Hegedüs Zsolt ortopédus elmondja, mit tehetünk, ha a lábujjunkban fájdalmakat észlelünk.

Mi történik a cipőnkben?

A betegségért, mint a legtöbb ortopédiai lábproblémáért, a nem megfelelő cipőket okolhatjuk, amelyekben természetellenes helyzetet vesznek fel a lábujjak, ilyenek például a nagyon magas sarkú vagy nagyon keskeny orrú lábbelik. A kalapácsujj lényege, hogy lábujj hajlító és feszítő izmainak egyensúlya felborul, a középső rész lesüllyed, az úgynevezett alapperc pedig kiemelkedik, és az ujjunk fura, kalapács alakot vesz fel. A fájdalom leggyakrabban a második vagy harmadik ujjnál jelentkezik, illetve gyakran az ismert bütyök velejárója.

Ha már megtörtént a baj...

A nyomásra érzékeny, feldagadt, és cipőhöz, másik ujjakhoz dörzsölődő lábujj járás közben komoly fájdalmakat okozhat, de előfordulhat a bőrön váladékozás is, ilyenkor sajnos már egyik cipő sem kényelmes és beavatkozásra van szükség. Ideig-óráig enyhülést jelenthetnek a különböző lábujjak közé helyezett párnák, támaszok, hiszen ezek segítenek, hogy az előemelkedő ízület ne dörzsölődjön oda a lábbelihez, és így ne okozzon lágyrész gyulladást, panaszt.

Ha már minden lépés kínszenvedés

Amennyiben már erős fájdalmakat okoz a kalapácsujj, akkor is van megoldás, létezik egy helyi érzéstelenítéssel történő, 10-15 perces műtét, amely helyrehozza az eldeformálódott ujjat. Ilyenkor egy fémdrótot helyeznek be, hogy az ízületet elmerevítsék, ezt 4-6 hét után fájdalommentesen távolítják el. Amennyiben csak az ízületvégi csontokat alakítják úgy, hogy azok ne emelkedjenek ki, akkor a lábadozás rövidebb lehet. Pihentetni a lábat 1-2 hétig kell, természetesen fontos, hogy utána is ügyeljünk arra, milyen cipőt választunk.

(Forrás: Duna Medical Center)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.