Mi is az a hüvelyszárazság?
Hüvelyszárazságról akkor beszélünk, amikor a hüvelyben nem termelődik megfelelő mennyiségű váladék. A nedvesedés hiánya miatt a nyálkahártya sérülékennyé válik, ami irritációt okozhat. A hüvelyszárazság tünete lehet az állandósult égő, viszkető érzés, de előfordulhat vizelési panasz is. Mivel a hüvely nem nedvesedik megfelelően, az intim együttlét akár mindkét fél számára fájdalmassá, nehézkessé válhat, ami később a párkapcsolat megromlásához is vezethet. Éppen ezért nem árt odafigyelni a tünetekre, és időben elkezdeni orvosolni a problémát.
Ki lehet érintett?
Sajnos a hüvelyszárazság kortól függetlenül bármely életszakaszban kialakulhat, a probléma az esetek jelentős hányadában az ösztrogénszint csökkenésével hozható összefüggésbe. A hormonszint csökkenése mögött viszont minden életkorban más és más dolog állhat. Hüvelyszárazság fiatalok esetében leggyakrabban a fogamzásgátló tabletta szedésének mellékhatásaként jelentkezhet, később más típusú gyógyszerek szedése is okozhatja a bajt. A kellemetlen tünet szülés után és szoptató nőknél is megjelenhet. Később, a változókorban meglehetősen gyakori, de társulhat egyes betegségekhez – például daganatos betegségekhez – , illetve azok célzott kezelésének következményeként is jelentkezhet. Nem ritka az sem, hogy különböző lelki okokra, például fokozott stresszre vagy szorongásra vezethető vissza a hüvelyszárazság.
Felismertem a tüneteket, mit tehetek?
Abban az esetben, ha felismerjük a hüvelyszárazság tüneteit, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni. Egy nőgyógyászati vizsgálattal egyszerűen kideríthető, hogy valóban ezzel a problémával állunk-e szemben. A vizsgálat során a tünetek alapján világos lehet a diagnózis, a nőgyógyász ugyanakkor kérhet ösztrogénszint-ellenőrzést, megvizsgálhatja a hüvelyi pH-értéket is, illetve elrendelhet mikroszkópos vizsgálatot is, amely eredményekkel már teljesen egyértelművé válik a diagnózis.
Kiút ez esetben is létezik
Attól függően, hogy mi a hüvelyszárazság kiváltó oka, különböző kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre. Enyhébb esetekben bevethetünk síkosítókat, nedvesítő szereket is – ezek hatásosak lehetnek, hiszen lokálisan fejtik ki hatásukat, ugyanakkor nem hoznak tartós enyhülést, csak átmenetileg csillapítják a tüneteket. Számos hüvelykúp vagy -krém is elérhető a patikákban, amelyek szintén jó szolgálatot tehetnek, és hosszabb távon is segítséget jelenthetnek. Indokolt esetben hormonális kezelést lehet alkalmazni, ennek szükségességéről azonban minden esetben szakorvos dönt. A probléma sok esetben megszüntethető vagy kiválóan karbantartható, tünetmentessé tehető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.