A PMS néha rosszabb, mint maga a menzesz? Ezt teheted ellene!

Forrás: Shutterstock -
PMS premens2019 egészség menzesz
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A PMS, azaz a premenstruációs szindróma a legtöbb nő életét megkeseríti. Eláruljuk, pontosan mit jelent, és megtudhatod azt is, hogy mit tehetsz ellene.

A PMS-ről korábban már írtunk – így nevezzük azt a tünetegyüttest, amely a menzesz előtt 7-10 nappal jelentkezik. Ha ebben az időszakban fáj a fejed, falási rohamaid vannak, alhasi fájdalmakkal küzdesz, vizesedsz, ingerlékenyebb vagy, netán különböző bőrproblémákkal küzdesz, nagy valószínűséggel neked is premenstruációs szindrómád van. Ez a sokak (általában férfiak) által csak női hisztinek nevezett jelenség valójában orvosi probléma, és a húszas éveiben járó nőket éppen ugyanúgy veszélyezteti, mint az érettebb hölgyeket.

A premenstruációs szindróma a menzesz előtt 7-10 nappal jelentkezik Forrás: Shutterstock

Biztos, hogy a PMS a ludas?

Mindenki más-más tünetekkel és azok különböző kombinációival küzd hónapról hónapra, így a probléma viszonylag nehezen csíphető fülön. Érdemes éppen ezért naplót vezetni, és részletesen lejegyzetelni, hogy mikor milyen tünetek jelentkeztek a fent említett időszakban. Ha a leírtak visszaigazolják, hogy a tünetek időről időre mindig ugyanakkor jelentkeztek, bátran mondhatjuk, hogy a PMS-sel van dolgunk.

Ezért alakul ki

A PMS kialakulásáért a női ciklust szabályozó hormonok egyensúlyának felborulása a felelős.

Szüntesd meg a kellemetlen tüneteket!

Ha úgy érzed, hogy téged sem kímél a premenstruációs szindróma, az egyes tünetek enyhítésére vény nélkül is beszerezhető gyógyszerkészítmények sora áll rendelkezésedre: az alhasi fájdalmakra görcsoldó, míg a fejfájásra fájdalomcsökkentő tabletták szedése a „rutin" segítség. Ha inkább a természetesebb módszerek híve vagy, a problémák enyhítésére a barátcserje kínálkozik lehetőségként. Ennek a gyógynövénynek a hatóanyagai ugyanis jótékonyan befolyásolják a női hormonális rendszer működését, így bevethető a PMS okozta különböző panaszok csillapítására.

Az egyes tünetek enyhítésére vény nélkül is beszerezhető gyógyszerkészítmények sora áll rendelkezésedre Forrás: Shutterstock

Hogyan előzhetjük meg a bajt?

Fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel – ezt nem győzzük elégszer hangsúlyozni! Érdemes odafigyelni arra is, hogy a táplálkozásunkban csökkentsük a sóbevitelt, így a szervezet kevésbé fogja visszatartani a szövetek között felgyülemlett folyadékot. Vannak bizonyos ételek, amelyeket érdemes elhagynunk, mert ezek felerősíthetik a tüneteket. Ilyen például a vörösbor, a koffein, a sajtok, a csokoládé, amelyek a fejfájásért tehetők felelőssé, míg a magas sótartalmú ételek, például a fűszeres chipsek a vízvisszatartást segítik elő. Az, aki alapvetően hajlamos a puffadásra, igyekezzen kerülni azokat az ételeket, amelyek többnyire kiválthatják ezeket a tüneteket. Ilyenek lehetnek bizonyos zöldségek, köztük a hagyma, az articsóka, a spárga, a kelbimbó, a brokkoli, valamint a káposztafélék, de egyes gyümölcsöket is érdemes ilyenkor kerülni, például a szilvát, a barackot, az almát és a körtét.
Tegyük a rendszeres testmozgást a napirendünk részévé, ezzel ugyanis mérsékelhetők a PMS tünetei.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.