A rosacea (ejtsd: rozácea) az arcon, orron, homlokon, állon feltűnő vörös foltok, amelyek a nőknél jelentkeznek gyakrabban, ám a súlyosabb esetek inkább a férfiakra jellemzőek – gondoljunk a borvirágos orra. A rosacea kialakulásáról nem tudni sokat, az azonban biztos, hogy
a bőrben lévő vérerek elveszítik a rugalmasságukat, kitágulnak – akár véglegesen is – ez pedig bőrpírhez vezet.
Az említett értágulatot előidézhetik ételek, italok, fűszerek, alkohol, bizonyos környezeti hatások, mint a hideg, meleg, szél, UV-sugárzás, de akár zavarba ejtő szituációk is. Sőt a hormonális változások és egyes gyógyszerek is okozhatják.
A jelenség elsősorban a világosabb bőrűeket érinti és háromszor olyan gyakori a nőknél, mint a férfiaknál. Bár a rosacea elsőre jelentéktelen problémának tűnhet, akiket érint, sokat szenvednek tőle. Nem csupán azért, mert a vöröslő foltok nem túl szépek, hanem azért is, mert
kezelés híján a tünetek fokozódhatnak: az arcbőr egyre élénkebbé válhat, sőt tartósan be is gyulladhat, a felszínén pedig egyenetlenségek alakulhatnak ki.
Extrém esetben a szemre is ráhúzódhat, égő érzést és viszketést okozva, a súlyosabb rosacea pedig az orr állandó vörösségével és eldeformálódásával járhat.
A rossz hír, hogy a rosacea nem gyógyítható. A jó hír viszont az, hogy némi belső támogatással és megfelelő bőrápolás mellett a tünetek kordában tarthatóak. Ráadásul a rosaceának több stádiuma is megfigyelhető és minél korábban felismerik a betegséget, annál hatásosabban lehet kezelni.
A rosacea tehát több mint egy kis esztétikai probléma!
Mit tehetünk?
A rosacea pontos okát nem lehet tudni. Kialakulásában azonban a genetikának és a környezeti hatásoknak együttesen lehet szerepe.
A megfelelő étrendkiegészítők és a helyes bőrápolás azonban sokat javíthat a rosacea állapotán és megakadályozhatja a súlyosabb tünetek kialakulását.
A rosaceás betegeknél sokszor tapasztalható B-vitamin hiány, így érdemes B-vitamin komplexet szedni. Az érfalakat és kötőszövetet erősítő C-vitamin pótlása szintén ajánlott, ahogyan a cinkké is, amely a bőr legfelső rétegének épségét támogatja. A halolajakban vagy lenolajban található esszenciális zsírsavak fogyasztása pedig a gyulladáscsökkentő hatás miatt áldásos.
A kozmetikumok terén mindig olyan készítményeket ajánlatos választani, amelyek kifejezetten a rosaceás bőrre lettek kifejlesztve – ezek általában illat- és olajmentesek. A szabadban fokozottan érdemes odafigyelni a megfelelő fényvédelemre és soha nem szabad erősen dörzsölni a bőrfelületet.
Súlyosabb esetekben gyógyszeres kezelésre vagy patikai kenőcsökre is szükség lehet, ahogyan bizonyos lézeres eljárások is javíthatnak a helyzeten. Mielőtt azonban bárki drasztikusabb lépésre szánná el magát, mindenképpen bőrgyógyászhoz kell fordulni és konzultálni a lehetőségekről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.