A fogkő kikristályosodott foglepedék vagy más néven plakk, amely megjelenhet a fogíny alatt és a fog alsó részén is. Kezelésének és leszedésének hiánya hozzájárulhat számos fogbetegség kialakulásához és különböző gyulladásokhoz is, amely akár fogvesztéssel is járhat. Arról nem is beszélve, hogy kellemetlen lehelet és elszíneződött fogak kísérik.
A lepedék képződés és a fogkő kialakulása egy természetes folyamat, ami mindenkinél előfordul, de eltérő mértékben, hajlamtól függően. A helyes és rendszeres fogápolással, fogselyem használatával és szájvízzel történő öblögetéssel a fogakra tapadó szennyeződés nagy része ugyan eltávolítható, de nem teljesen. Ez a lepedék a kezelés hiánya miatt felhalmozódik és plakk képződik belőle, amely az első két napban még vízoldékony és eltávolítható, ám megkeményedését követően már csak fogszakorvos tud megszabadítani tőle.
A kialakult fogkő sárgás, rosszabb esetben barnás színű és igen komoly esztétikai problémát tud okozni. Ám a kellemetlen látvány mellett a fogíny elsorvadása, fognyaki megbetegedések, és a szuvasodás is bekövetkezhet nyomában, amelyek nagyon veszélyesek tudnak lenni a szájhigiéniánk későbbi állapotára nézve.
Kialakulása és mennyisége mindenkinél eltérő, hiszen sokat számít a kor, a fogmosás gyakorisága, valamint a nyál alul- vagy túltermelése, de ide tartozik még a genetika és az életmód is. A fogkő – hasonlóan a vízkőhöz – egy szilárd állapotú lepedék, amely nagyon erősen tapad a fog és az íny felszínéhez. Az elmúlt évek vizsgálatai kimutatták, hogy hazánkban kevés olyan ember van, akinek 25 éves kora után ne lenne valamilyen fogbetegsége vagy foghiánya. A szakorvosok véleménye szerint ehhez a fogakon található fogkőnek van a legtöbb köze.
Hogyan előzhető meg?
Magyarországon nagyon rosszak a fogápolási szokások és a szájhigiéniába fektetett energia, holott napi 2-3 fogmosással, a megfelelő és speciális fogkrémmel, fogkefével, illetve a min.2 percig tartó fogmosással ez könnyen megelőzhető és mérsékelhető. Természetesen valakinél a nyál túltermelése is előidézheti a gondot, de ez viszonylag ritkább, mint a rossz vagy nem megfelelő fogápolás.
Mit tegyünk, ha már kialakult a fogkő?
Akkor se essünk kétségbe, ha már kialakult a fogkő, ugyanis nem nehéz eltávolíttatni, mindössze egy jó szakemberre van hozzá szükség. A fogorvosunk egy ultrahangos depurátort használ ennek eltüntetéséhez, amely teljesen fájdalommentes – talán egy kicsi kellemetlenséggel vagy bizsergető érzéssel járhat – és több lépésből áll. A kezeléshez mindössze 40-60 percre van szükség, és a fogaink ezután visszanyerik szép, egészséges állapotukat, fehérségüket.
Házi praktikákkal nem érdemes próbálkozni, több kárt okozhatunk, mint hasznot, vagyis csúnya kárt tehetünk a fogzománcban és felsérthetjük az ínyt is, amitől gyulladások keletkeznek.
Nagyon fontos tehát az évenkénti/félévenkénti rendszeres fogászati kontroll, ahol a kezelő orvosunk alaposan és hozzáértően felméri a fogaink állapotát, valamint felvilágosítást ad a fennálló problémákkal kapcsolatosan. A fogkő-eltávolításra is érdemes félévente időt és pénzt szánni, ugyanis hosszútávon hozzájárulhatunk a fogaink élethosszának megnöveléséhez, egészségének és szépségének megtartásához. Figyeljünk az egészségesebb – cukor és szénhidrát szegény – táplálkozásra, a napi 2-3 fogmosásra, fogselyem napi szintű használatára és a jó minőségű fogkefére!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.