Tombol a kullancsszezon: így védekezz a vérszívók ellen

védekezés Lyme-kór magazin kullancs
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Berobbant a nyár, egyre többen hagyják el a várost és töltik a szabadidejüket a természetben. A friss, tiszta levegő, a nagy séták testileg és lelkileg is feltöltik az embert, azonban bármilyen pihentető is, egy ilyen kirándulás soha nem szabad megfeledkezni a nem kívánt vérszívókról, amelyek kellő odafigyelés és zárt ruházat mellett is utat találhatnak a bőrünkhöz. Íme, néhány tanács, amelyeket megfogadva hatékonyan védekezhetünk a vérszívók ellen.

1. Használjunk kullancsriasztót

A legfontosabb, hogy minden esetben használjunk a bőrfelületre felvihető vagy ráfújható kullancsriasztó spray-t. A vérszívó ízeltlábúak távoltartására alkalmas szerek a bőrre fújva általában 2-3 órás biztonságot nyújtanak, így érdemes a túra során több alkalommal is újra fújni magunkat vele, ugyanis a kullancsok a ruhánkon kapaszkodva akár órákkal a kirándulás után is beférkőzhetnek a ruhánk alá, elérve a bőrünket.

A legfontosabb, hogy minden esetben használjunk a bőrfelületre felvihető vagy ráfújható kullancsriasztó spray-t Forrás: Shutterstock

2. Viseljünk zárt ruházatot

A vérszívók leginkább hajas fejbőrön, illetve a hajlatokban (hónalj, könyök- és térdhajlatban) szeretnek sziesztázni, emiatt fontos, hogy zárt ruházatban menjünk ki a szabadba. Ajánlott a bakancsba, zokniba betűrni a nadrág szárát, valamint a sapka viselése. A hosszú, sűrű hajjal rendelkezők pedig minden esetben fogják össze a hajukat.

4. Fokozottan figyeljünk az árnyékos, sűrű növényzetű területeken

A kullancsok főként erdőkben, fás-bokros környezetben lelhetőek fel, de előfordul, hogy városi környezetben, parkokban, kertekben, magas növényzettel benőtt területeken is megtalálhatóak. A vérszívók nem kedvelik a napsütötte helyeket; főként az árnyékos helyeken húzzák meg magukat, így ezeken a területeken fokozottan figyeljünk.

A kullancsok főként az erdőkben lelhetőek fel, de előfordulnak városi környezetben, parkokban, kertekben is Forrás: Shutterstock

5. Fontos a vizsgálat

A kullancsok annyira aprók, hogy szabad szemmel csak nagyon közelről nézve lehet észrevenni őket, csípésüket a legjobban akkor érezzük, ha viszkető érzést tapasztalunk a testünk egy adott pontján. Este, fürdés előtt minden esetben vizsgáljuk át a család minden tagját, különös figyelmet fordítva a hajlatokra, a has és az ágyék területére.

A kullancsok veszélyes vérszívók

A kullancsokról fontos tudni, hogy amellett, hogy kellemetlen élősködök, veszélyes vírusokat és baktériumokat hordoznak magukkal, amelyek a csípés során a szervezetünkbe kerülhetnek. A kullancsok által egyik leggyakrabban terjesztett betegség a vírusos agyvelőgyulladás és a Lyme-kór is. Az előbbi ellen létezik védőoltás, azonban a Lyme-kór ellen leginkább úgy védekezhetünk, hogy nagyon figyelmesek és körültekintőek vagyunk.

A kullancsok által egyik leggyakrabban terjesztett betegség a Lyme-kór Forrás: Shutterstock

Ha bennünk van a kullancs...

Ha kullancsot találunk magunkban, az első és legfontosabb, hogy mihamarabb eltávolítsuk. Ne kenegessük semmivel, semmiképpen sem tekergessük, mivel így az állatban található fertőző anyag könnyen a sebbe juthat. Próbáljuk minél közelebb a bőrhöz megragadni a vérszívót és lassan, óvatosan húzzuk ki. Ha a csípés körüli területen több napon keresztül el nem múló, körközös, piros elváltozás észlelünk, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert ez akár a Lyme-kór tünete is lehet.

Ha kullancsot találunk magunkban az első és legfontosabb, hogy mihamarabb eltávolítsuk Forrás: Shutterstock
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.