Az angliai Aston University jóvoltából napvilágra került tanulmány szerint a mānuka méz az amikacin nevű antibiotikummal kombinálva sikerrel veheti fel a harcot a Mycobacterium abscessus-szal, mely a tuberkulózist okozó Mycobacterium tuberculosis-szal áll távoli rokonságban. A már meglévő tüdőbetegségben, például cisztás fibrózisban szenvedő páciensek különösen érzékenyek a Mycobacterium abscessusra, mely leginkább azért okoz problémát, mert a kórokozó több törzse az eltérő gyógyszerekkel szemben ellenálló – írja a 24.hu.
Ezt a tüdőfertőzést egy 12 hónapon át tartó antimikrobiális kemoterápiával kezelik, illetve egy olyan, amikacint is tartalmazó antibiotikum-keverékkel, amely súlyos mellékhatásokat okoz. A beteg émelygést, hányást, hallásvesztést és májkárosodást tapasztalhat, a véralvadáshoz köthető vérkomponenseinek és fehérvérsejtjeinek száma pedig lecsökkenhet. A terápia sikere ennek ellenére is csupán 50 százalékos, a baktérium ráadásul tartós bőr- és lágyrészfertőzéseket okozhat, továbbá a test bármely szervét elérheti.
A kutatók azért kezdtek kísérletezni a mānuka mézzel, mert szerettek volna egy emberibb kezelési alternatívát biztosítani az érintett pácienseknek. A tesztek során kiderült, hogy azoknak a betegeknek a szövetmintáiban, akikben a M. abscessus ellenállónak bizonyult a gyógyszerekkel szemben, a mézzel kiegészített kezelés elpusztította a baktériumokat. Ez a módszer ráadásul a mellékhatásokat is mérsékelte, ezért a tudósok jelenleg arra fókuszálnak, hogy amint lehet, klinikai kísérletek keretében is tesztelhessék a mānuka méz hatásait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.