Az Alzheimer-kór a központi idegrendszer betegsége, mely jellegzetes klinikai és patológiai elváltozásokkal és idegsejt-pusztulással jár. Világszerte az egyik legrettegettebb kór, ami talán annak köszönhető, hogy nem találták még meg rá a megfelelő gyógymódot. S bár lehet késleltetni a folyamatokat, az ember végül teljesen elveszíti a személyiségét, s a betegség utolsó stádiumában már a saját családját sem ismeri fel.
Eleinte nehéz felismerni az Alzheimer-kórt, mivel természetesnek vesszük, hogy a kor előrehaladtával elfelejtünk dolgokat, feledékenyebbek leszünk. Vannak azonban olyan figyelmeztető jelek, amelyek aggodalomra adnak okot:
A magas vérnyomás, rosszul kezelt cukorbetegség, elhízás, stroke, pajzsmirigybetegségek fokozhatják az Alzheimer-kór kockázatát, ugyanakkor a betegség pontos okát a mai napig nem találták meg.
Az Alzheimer csak az időseket érinti
Az Alzheimer-kórt általában az idős korhoz társítjuk, s bár igaz, hogy a leggyakrabban a 65 felettieknél diagnosztizálják, ettől függetlenül sajnos már a 30-as, 40-es korosztályt is érintheti. Épp ez a veszélye, hogy nem ismerik fel, hogy Alzheimer-kórról van szó, ezért a beteg nem kapja meg a szükséges kezeléseket.
Az Alzheimer-kór öröklődik
Habár nagyobb esélyünk van a betegségre, amennyiben a családban valaki már szenvedett Alzheimer-kórban, ettől függetlenül a kór szerencsére nem öröklődik automatikusan.
Idős korban „normális" a memóriazavar
Nem kell rögtön megijedni, ha valami nem jut eszünkbe, nem minden Alzheimer-kór, ami annak látszik. Ugyanakkor vannak komolyabb memóriazavarok, melyek aggodalomra adhatnak okot. Ilyen az, ha valaki nem talál haza, nem tudja megmondani, éppen milyen hónapot írunk vagy nem ismeri fel az egyik rokonát.
Az Alzheimer-kór megelőzhető
Sajnos az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem tudják, hogy valójában mi okozza a kórt, ezáltal nincs még olyan gyógymód, amivel egyértelműen megelőzhető. A kockázatok azonban csökkenthetőek egészséges táplálkozással, sok mozgással, az ideális testsúly fenntartásával és az agy trenírozásával.
Az Alzheimer-kór kegyetlen, de nem halálos betegség
Bár közvetlenül az Alzheimer-kór nem halálos, mégis az egyik leggyakoribb halálozási oknak számít. Ez arra vezethető vissza, hogy az idegrendszeri zavarok akadályozzák az egészséges táplálkozást, így a betegek gyorsan leépülnek és könnyen megbetegszenek. Arról nem is beszélve, hogy a zavart agyműködés miatt könnyen veszélybe sodorják magukat.
Az Alzheimer-kór nem gyógyítható
Ez sajnos igaz, viszont amennyiben időben felismerik, a tüneteket lehet jól kezelni és gyógyszeres kezeléssel egy ideig fenn lehet tartani a korábbi életvitelt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.