Nincs is annál jobb, mint, amikor este bekapcsolunk egy filmet, elhelyezkedünk a kényelmes kanapén és hozzá előszeretettel fogyasztjuk kedvenc nassolnivalónkat. Egy szakértő szerint a kényelmes esti rutinunk többet árthat nekünk, mint használ, ha az éjszakai elalvásról van szó.
A Mental Health UK friss adatai szerint az Egyesült Királyságban majdnem minden harmadik ember kevesebbet alszik, mint kellene, pedig ez nagyon fontos lenne a fizikai és mentális jólét szempontjából. Denise Iordache, a JoySpace Therapy alvásszakértője és terapeutája szerint az egyik dolog, amit kerülni kell lefekvés előtt, az a magas sótartalmú ételek fogyasztása, például a sós rágcsálnivalók, chipsek, amelyek a hangulatos filmezős esték alapanyagai – derült ki a Mirror cikkéből.
A magas nátriumtartalmú ételek, például a sós rágcsálnivalók, a feldolgozott húsok és egyes konzervek fokozott vízvisszatartáshoz vezethetnek, ami viszont kiszárítja a szervezetet. Ha dehidratáltak vagyunk, előfordulhat, hogy éjszaka szomjasan ébredünk fel, ami megzavarja az alvási ciklusunkat
– A túlzott sófogyasztás megemelheti a vérnyomást, ami megnehezíti a pihenést és az elalvást. A magas vérnyomás összefüggésbe hozható az olyan alvászavarokkal, mint az álmatlanság és az alvási apnoe – fejtette ki a szakértő.
Semmi sem zavarja meg annyira az alvást, mint az, hogy gyakran kell a mosdóba szaladgálnod, és a sós rágcsálnivalók miatt ez gyakran megtörténhet. A só arra késztetheti a szervezetet, hogy több vizeletet termeljen, ami gyakoribb éjszakai vécézéshez, más néven noktúriához vezet. Ez megzavarhatja az alvást, és megakadályozhatja, hogy elérje a pihentető mélyalvási szakaszokat
Ahhoz, hogy minimalizáljuk a sós ételek alvásra gyakorolt negatív hatását, ajánlatos két-három órával lefekvés előtt kerülni a fogyasztásukat a szakértő elmondása szerint.
Ha odafigyelünk a sófogyasztásra, különösen az esti órákban, az hozzájárulhat a pihentetőbb alváshoz. Egy könnyű snack segíthet, például egy kis tál zabpehely vagy banán, ha megéhezünk, mivel ezek nátriumszegények.
Az alvás nem luxus, hanem biológiai szükséglet, amely elengedhetetlen a fizikai egészséghez, a mentális tisztánlátáshoz, az érzelmi jóléthez és az általános vitalitáshoz. Az alvás általános egészségünk egyik alappillére.
– Megfiatalítja testünket és elménket, segít, hogy napközben éberek és koncentráltak maradjunk. A minőségi alvás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, és a táplálkozási döntések jelentős szerepet játszanak ennek elérésében – zárta mondandóját Denise.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.