A téli hónapok kedvelt gyümölcse a kivi, ami magas C-vitamin és antioxidáns tartalma mellett, magnéziumot, foszfort, káliumot is tartalmaz, ráadásul nagyszerű rostforrás is. Érdemes tehát ezt a gyümölcsöt is becsempészni a gyermekek uzsonnás dobozába: gyümölcssalátákban és turmixokban, sütemények alapanyagaként, vagy csak önmagában falatozva is szívesen fogyasztják a gyermekek.
A kivit 9-10 hónapos kortól vezethetjük be a gyermekek étrendjébe, naponta legfeljebb kétszer, 2-4 evőkanálnyi mennyiségben, párolva vagy puha püré formájában kaphatják meg a picik
A gyermekeknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki szisztémás reakciók, amelyek egyszerre több szervet érintenek.
A kivi elfogyasztása után jelentkező enyhébb-közepes fokú, a száj nyálkahártyáját érintő tünetek orális allergia szindróma (OAS) jelei is lehetnek. Ennek oka a keresztallergia, vagyis az egyes ételekben található fehérjék hasonlósága a pollenben található fehérjével – magyarázza a szakember. Ilyenkor a szervezet – különösen akkor, ha már fokozottan érzékeny az egyik anyagra –, nem tud különbséget tenni közöttük. Az alábbi növények lépnek keresztreakcióba a kivi allergénjeivel: alma, őszibarack, avokádó, banán, nyírfapollen, fűpollen, mogyoró és egyéb diófélék, latex, dinnye, mák, burgonya, szezámmag.
Élelmiszervásárláskor mindig alaposan ellenőrizzük az összetevők listáját, mivel a kivit számos termékben használják, többek között trópusi vagy gyümölcsturmixokban, fagyasztott gyümölcskeverékekben, gyümölcssalátákban és desszertekben
Forrás: Allergia Központ
Ez is érdekelhet:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.