Lehet, hogy te azt gondolod, bírod a gyűrődést és az életed minden területén helyt állsz és pihenésre sincs szükséged. Nos, a tested előbb utóbb benyújtja a számlát: már a fiatalok körében is egyre gyakoribb a menedzserbetegség.
„A menedzserbetegség talán nem a legtalálóbb kifejezés erre a problémára, ugyanis bárkit érinthet, aki állandó nyomás alatt éli az életét. Szinte mindegy, hogy fiatalok vagyunk vagy idősek, mi a foglalkozásunk vagy melyik nemet képviseljük, bár igaz, hogy a középkorú férfiak nagyobb többségben szenvednek ettől a problémától. A folyamatos idegeskedés, a fizikai és szellemi határaink állandó túlfeszítése hamarabb kihat az egészségi állapotunkra, mint azt gondolnánk. Kimerültek leszünk, állandó fáradsággal küzdünk, de jelentkezhet kiégés-szindróma és más testi és lelki megbetegedések is” – mondta el dr. Makai Gábor pszichoterapeuta.
Ha túlhajszoltak vagyunk, akkor az életmódunk is tovább ront az egészségi állapotunkon: nincs időnk sportolni, elegendő vizet inni, megfelelően étkezni, hanem csak gyorsan bekapunk valami egészségtelen rágcsát vagy gyorséttermi kosztot, vagy iszunk még egy csésze kávét, hogy gyorsan enyhítsük az éhségünket. Tovább rontja a helyzetet, hogy aludni sem tudunk eleget, hiszen lefekvéskor is még a feladatainkon, problémáinkon kattogunk.
„Először talán csak arra leszünk figyelmesek, hogy ingerültebbek, türelmetlenebbek vagyunk, kevésbé értjük meg mások problémáját, hiszen éppen elég nekünk a sajátunk is.
Aztán azt tapasztaljuk, hogy szinte állandóan fáj a fejünk, a hátunk, a vállunk, a gyomrunk, magas a pulzusunk, a vérnyomásunk, hullani kezd a hajunk és a házasélethez sincs túl sok kedvünk. Egyre gyakrabban vagyunk náthásak, emésztési problémák jelentkeznek, vagy olyan pszichés betegség, mint a pánikroham, szorongás, depresszió.
Ha ezeket figyelmen kívül hagyjuk és továbbra is túlhajszoljuk magunkat, akkor előbb-utóbb szív,- és érrendszeri panaszaink jelentkeznek, vagy akár cukorbetegség, asztmás jellegű fulladás, ájulás is előfordulhat. Ennek oka, hogy stresszes helyzetben az adrenalin hatására megemelkedik a vérnyomásunk, a pulzusunk, a vércukorszintünk, állandó feszültségben, ugrásra készen vagyunk.
A tünetek nem ugyanúgy, ugyanakkor és ugyanabban a sorrendben jelentkeznek mindannyiunknál. Előfordulhat, hogy azon kívül, hogy feszültebbek vagyunk, nincs más panaszunk, mégis egy hirtelen jövő szívproblémával kerülünk kórházba. Hogy melyikünk mennyi idegeskedéssel, stresszel tud megbirkózni, az teljesen egyénfüggő” – figyelmeztetett a pszichológus, aki ad néhány hasznos tanácsot, amelyeket, ha betartunk, messziről elkerül minket a menedzserbetegség.
Ettől öregszünk?
Tudósok bebizonyították, hogy az állandó idegeskedés látványosan felgyorsítja az öregedés folyamatát. Gyorsabban ráncosodik a bőrünk, hamarabb őszül és ritkul a hajunk, emellett az izomzatunk is gyorsabban leépül. Az ízületeink gyulladtak, fájdalmasak és kötöttek lesznek, amitől beszűkül a mozgástartományunk.
A legegyszerűbb az lenne, hogy kerülnénk a stresszes helyzeteket. Ám ezt korántsem olyan egyszerű megtenni, mint kimondani. Éppen ezért, inkább az agyunkban kell átkapcsolni a dolgokat, változásokat kell eszközölnünk az életünk minden apró területén, a szokásainkat is beleértve.
Tisztelt Olvasóink!
Amennyiben érdeklődését a témával kapcsolatban felkeltettük, ajánljuk figyelmébe a Figyelő rendezvénysorozatát, ahol az egészséggel és az életmóddal foglalkozunk. A május 28–29-i kétnapos konferencián olyan fontos témákról is szó lesz egyebek között, mint a paradigmaváltás az egészségügyben, a gyógyszeripar kitörési pontjai, a mesterséges intelligencia szerepe és a korszerű táplálkozás, életvitel. Előadóink az ágazat vezető szereplői. A Mediaworks Hungary Zrt. Csak egészség legyen című konferenciájára jegyek még kaphatók az alábbi címen: https://rendezveny.figyelo.hu/ .
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.