A pihenés nemcsak mentális jóllétünk, hanem egészségünk megőrzése szempontjából is nagyon fontos, ezért muszáj tenni valamit az álmatlanság ellen. A tartós alvásmegvonás felborítja szervezetünk védekezőképességét, megnőhet az allergiás reakciók előfordulásának valószínűsége, növekszik a szívbetegségek, illetve az agyvérzés kockázata. Az ébredés után tapasztalt fáradtság mellett az kialvatlanság a hangulatunkra, a memóriánkra és a koncentrálóképességünkre is negatív hatással van, ezáltal alaposan megnehezítve az iskolai vagy munkahelyi feladataink elvégzését. Szerencsére a problémára ma már van segítség, sőt mi magunk is sokat tehetünk a pihentető, jó alvás érdekében.
A melatonin termelődésére az évszakok szerint változó fényviszonyok is hatással vannak. Mennyisége már a serdülőkort követően csökkenni kezd, idősebb korban pedig szinte teljesen megszűnik. Pótlása természetes úton szabályozza az alvási ciklust, elősegíti a könnyű elalvást, az éjszakai zavartalan pihenést. Szedése biztonságos, ha nem lépjük túl a normál (0,5 és 5 milligramm közötti) napi adagot. Lefekvés előtt 30-60 perccel érdemes bevenni, segít az alvászavar kezelésében.
A pihentető levendulaillat segít az esti lecsendesedésben, lassítja a szívverést, csökkenti a vérnyomást, a kirobbanóan friss illatok, például a grépfrút vagy a citrom pedig hozzájárulhatnak, hogy reggeleink lendületesen induljanak. Egy tanulmány kimutatta, hogy a levendula illóolaja a fürdővízhez adva, vagy a halántékra, talpra kenve hozzájárul a napi stressz elengedéséhez, néhány cseppje a párnán, az ágyneműn pedig elősegíti a mély alvást.
A valeriána egy évelő gyógynövény, amelyet ősidők óta használnak nyugtatószerként. Szakértők szerint nagyon hatékony növény, mivel megemeli a szervezetben a GABA-szintet. Ez pedig azért hasznos, mert a GABA szabályozza az agyban az idegsejteket, elősegítve ezzel a relaxációt. A népgyógyászatban az egyik legrégebben használt növény, teáját citromfűvel és komlóval társítva alvászavar kezelésére alkalmazzák.
Legújabb tanulmányok kimutatták, hogy a meggylé javíthatja az alvás minőségét a melatonin és a triptofán jelenlétének köszönhetően, amelyek az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásáról ismert vegyületek. Egy 2018-as tanulmány szerint átlagosan 84 perccel nőtt az alvásideje azoknak, akik két egymást követő héten keresztül fogyasztottak ebből az antioxidánsokban és gyulladásgátló vegyületekben gazdag, fanyar gyümölcsléből. Lefekvés előtt körülbelül 2-3 órával igyunk belőle.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.